Pola grčkog duga otpisano
Izgleda da je grcima malo lahnulo, nakon odluke evropskih lidera.
Evropski lideri su se dogovorili o mjerama koje oni smatraju da bi riješili veliku dužničku krizu u regionu, prenosi BBC. Nakon dugih pregovora u Bruxellesu, lideri su rekli da će privatne banke kojima Grčka duguje prihvatiti gubitak od 50%. Banke također moraju skupiti više kapitala kako bi se zaštitile protiv gubitaka kao posljedica neizvršenja novčanih obaveza od strane evropskih vlada.
Ugovor je potvrdio mehanizam da se poveća Evropski fond za finansijsku pomoć na 1 trilion eura.
O okviru za novi fond će se odlučiti u novembru.
Objava dogovora je pomogla da podigne euro, i investitori su pozitivno reagovali na pogled za rast u regionu i jedinstvenoj valuti.
“Eurozona je usvojila vjerodostojan i ambicioznan odgovor na dužničku krizu”, rekao je vidljivo umoran predsjednik Francuske Nicolas Sarkozy na novinskoj konferenciji rano ujutru u belgijskoj prijestolnici.
Strahovi o stanju finansija u eurozoni i prijetnja raspada jedinstvene evropske valute su utjecali na tržišta mjesecima.
Kritičari su optužili političare i osobe zadužene za kreiranje ekonomske politike da nisu dovoljno uradili kako bi se riješila ova pitanja, što je uuvećalo probleme i podsticalo nesigurnost.
„Mjere o kojima smo se dogovorili večeras potvrđuju da će Evropa uraditi šta je potrebno kako bi zaštitili finansijsku stabilnost”, rekao je predsjednik Evropske komisije José Manuel Barroso.
Lideri 17 eurozonskih nacija su na sastancima od srijede, pokušavši da izrade dogovor koji bi pomogao srediti finansije Grčke i podupirao evropske ekonomije kao što je Italija. Nakon što je ugovor potvrđen, Sarkozy je rekao: “Složenost ovih pitanja, neophodnost da se svi dogovorimo, znači da smo pregovarali satima.”
Rekao je da smatra da je rezultat olakšanje cijelom svijetu, koji je očekivao jaku odluku na samitu.
Grčki premijer Jorgos Papandreu je pozdravio ugovor, rekavši: “Možemo reći da je došao novi dan za Grčku, i ne samo za Grčku nego i za Evropu.”
Lideri eurozone kažu da snaga glavnog fonda za spašavanje eura – takozvanog Evropskog fonda za finansijsku pomoć (EFSF) – će biti povećan sa trenutnih 440 milijardi eura na 1 trilion eura.
O rekapitalizacija banaka – ključni element dogovora-a su se lideri složili ranije.
Banke sada trebaju da skupe oko 106 milijardi eura novog kapitala do Juna 2012.
Nada se da će ovo pomoći da ih zaštiti od gubitaka proisteklih od neizvršenja novčanih obaveza od strane vlada i da će zaštititi veće ekonomije – kao Italiju i Španije – od nemira na tržistima.
Ugovor eurozone
• Privatne banke kojima je Grčka zadužena su prihvatile gubitak od 50%
• Evropski fond za finansijsku pomoć (EFSF) će se povećati na 1 trilion eura
• Banke će se rekapitalizirati za 106 milijardi eura
Njemačka kancelarka Anglela Merkel, koja je bila ključni pregovarač rekla je: “Mislim da smo ispunili očekivanja i da smo uradili što se trebalo uraditi“ za euro.
Šefica IMF-a Christine Lagarde, koji je bio na samitu Bruxellesa, kaže da je „ohrabrena zbog znatnog napretka na više frontova”.
Međutim, lideri su priznali da neke detalje moraju i dalje riješavati i mnogo se posla mora obaviti u sedmicama koji slijede.
Dogovorom o Grčkoj – najspornijem pitanju pod diskusijom- uklonjena je velika prepreka u evropskim naporima da stabiliziraju dužnička tržišta.
Euro je porasto najviše u sedam sedmica prema dolaru nakon ovih vijesti o dogovoru.
(Vijesti.ba)