Balcer: “Situacija u BiH je vrlo loša”
Jedino moguće rješenje za BiH je promejna Ustava. Dodik protiv.
U BiH politička i ekonomska komplikovana i dramatična toliko da je Brisel gotovo digao ruke od ove zemlje.Jedino moguće rješenje je promjena Ustava koja bi onemogućila da zakoni iz Mape puta budu pitanje vitalnog nacionalnog interesa, kaže u intrevjuu za RSE Adam Balcer, direktor programa politike proširenja i susjedstva EU u Centru za evropsku strategiju (demosEUROPA).
RSE: Gospodine Balcer, kako vidite danas BiH u politici proširenja EU?
Balcer: Situacija u BiH je vrlo loša stvarno – i čini mi se da je sada BiH u nekom ćorsokaku.
RSE: Zbog čega?
Balcer: Zbog političke krize. Osim toga, vrlo teška je ekonomska situacija. Čini mi se da je u društvu dominantno raspoloženje frustracija i neka depresija. Nažalost, također na Zapadu odnos prema BiH nije pozitivan zbog toga što postoji ova slika BiH kao nemoguće misije, da je situacija vrlo teška, vrlo komplicirana i da ne možemo uspjeti u BiH. Mišljenje je da će se BiH sama po sebi promijeniti zbog domino efekta – jer Hrvatska će ući u EU, poslije Srbija i Crna Gora i na kraju-krajeva također i BiH. Ja mislim da je ovo pogrešno mišljenje, jer sada političko uvjetovanje ne djeluje sa strane EU ovdje jer država ne radi.
Najbolje rješenje bi bila promjena Ustava. Mislim da se u Ustavu BiH mora naći član koji će vrlo jasno reći da u slučaju zakona koji je povezan sa Acquis communautaire, nema mogućnosti blokiranja. I ovo je ključno, najbitnija stvar. Naravno, gospodin Dodik je protiv ovog rješenja. Ovdje je stvarno vrlo, vrlo slaba politička elita, užas, očaj, velika je razina korupcije. Ovo je skandal.
RSE: Profesore Balcer, spomenuli ste gospodina Dodika. Kako znate da je protiv?
Balcer: Znam da je protiv jer prije nekoliko godina ovo je bio prijedlog Njemačke i tada je on rekao da ovo nije moguće. U EU i također u međunarodnoj zajednici ne postoji konsenzus po pitanju BiH. Naravno da EU ima mnogo vlastitih, vrlo ozbiljnih problema – kriza u Grčkoj, Italija itd., tako da sada Balkan stvarno nije najvažnija stvar u svijetu. Osim toga mislim da je, nažalost, Evropa umorna zbog proširenja. Ali sa druge strane, promjene u Hrvatskoj su vrlo dobar dokaz da u slučaju pritiska i dobrog političkog uvjetovanja postoji mogućnost da se uspostave prilike korisne za reforme.
Promjena Ustava najvažniji zadatak
RSE: Zašto nema tog pritiska kad je u pitanju BiH?
Balcer: Ja mislim da je, nažalost, mišljenje da su svi umorni zbog Bosne. Mislim da mnogo ljudi u Zapadnoj Evropi smatra da je BiH beznadežan slučaj. Mogu iskreno reći da je pitanje budućnosti BiH povezano sa pitanjem odnosa između Srbije i EU, pitanjem Kosova itd.
RSE: Na koji način?
Balcer: Za neke političare u EU pitanje Kosova je važnije nego pitanje BiH. Ja govorim također i albanski, bio sam mnogo puta na Kosovu i mogu reći da, nažalost, postoji predrasuda da su Bošnjaci mirni, pasivni kao narod, a Albanci su mnogo više odlučni u svojoj politici. I osim toga Albanci imaju vrlo snažnu vezu sa Amerikom i to je velika prednost za njih. I osim toga, postoji mišljenje u EU da smo morali napraviti pritisak na Srbiju zbog Mladića itd., i sada zbog Kosova – i ne možemo pretjerati i da zbog toga – jer BiH je poseban slučaj – ovo je moje mišljenje, ne moramo napraviti suviše veliki pritisak na RS zbog ove kalkulacije.
RSE: Šta će to u konačnici značiti? Kakve posljedice to može imati?
Balcer: Naravno, položaj Kosova je teži jer pet država EU ne priznaje Kosovo. U slučaju BiH ovo je užas. Bosanci nisu potpuno svjesni da će uskoro Kosovo biti manje siromašna zemlja nego BiH. I ovo je samo dokaz da je ovdje stvarno stagnacija. Ja se samo plašim da ćemo u slučaju nastavka ove situacije imati neke nerede. Ne bih rekao da ćemo imati rat, ali postoji, nažalost, opasnost eskalacije nasilja, kao na Kosovu 2004. godine. Ne vjerujem u neki rat između RS i Federacije, ali se plašim nekih nereda sa etničkim bekgraundom.
RSE: Očigledno ovo je vrlo crna slika situacije u BiH.
Balcer: Istina.
RSE: Kako je vi vidite u narednih pet godina? Kakve su šanse i perspektive?
Balcer: Ulazak Hrvatske u EU i promjena vlade u Hrvatskoj može imati pozitivan utjecaj. Naravno, napredak Crne Gore može imati pozitivan utjecaj. Ali ja mislim da je najbitnija stvar pitanje političke odlučnosti EU. Nažalost, ja ne vidim ovdje u Bosni političare za koje bismo mogli reći da su oni stvarno neka nada za ovu državu, da imaju sposobnost i reformski kapacitet. Nažalost, nema ih i mora pritisak doći izvana. Ja mislim da je najbitnija stvar i najvažniji zadatak, i ovo je za mene stvarno ispit za EU, promjena Ustava.
(RSE)