Ko je uništio Hutovo blato

0

Ko je uništio Hutovo blato

Šta može uraditi nemar pojedinaca, i kakve su posljedice toga.

Početkom rujna u velikoj akciji federalne policije, u Hutovu blatu otkriveno je čak 13 platnaža indijske konoplje, iz koje se moglo proizvesti šest tona marihuane. Policija je privela braću Srećka, Nikolu, Nikicu i Olivera Bošković iz Čapljine. Oni su osumnjičeni za uzgoj plantaža…

… marihuane na području Hutovog blata, no pušteni su na slobodu nakon što su ispitani u Kantonalnom tužilaštvu Mostar. Park prirode Hutovo blato, jedno od najvećih zimovališta ptica selica u Europi.

Park prirode uzgajalište marihuane

Tužilac Hercegovačko-neratvanskog kantona Nijaz Mehmedbašić kaže za radio Deutsche Welle kako nije predložio pritvor za uhapšene, jer nije bilo dovoljno osnovnih dokaza da su te osobe počinile krivično dijelo proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga. „To ne znači da je istraga obustavljena. Izvršen je pretres stanova, vozila, pronađeni su tragovi droge i u toku su vještačenja. Vidjet ćemo hoćemo li doći do dovoljno dokaza da bi spomenutim osobama bio određen pritvor“, kaže tužilac Mehmedbašić

Protekle sedmice, mjesec dana nakon otkrivanja plantaža marihuane, Hutovo blato zahvatio je ogroman požar. Uništeno je 80 posto biljnog pokrivača. Ministar unutrašnjih poslova Hercegovačko-neratvanskog kantona, Zoran Krešić, kazao nam je kako postoje indicije da je požar namjerno izazvan, te kako se za počiniteljima još traga. No kao ni tužilac Mehmedbašić, ni ministar Krešić  nije želio  komentirati špekulacije da su piromani povezani s osobama iz narkomiljea.

Bogatstvo flore i faune Hutova blata ilustrira podatak kako je na ovom području boravilo čak 600 biljnih i 163 ptičje vrste. „Štete prouzročene požarom su velike,  stradale su višegodišnje biljke, posebno biljke koje osiguravaju hranu za životinjski svijet. Trebalo bi, žurno, otpočeti s unošenjem hrane jer ptice iz sjeverne Europe koje već pristižu, dolaze u devastirani prostor, bez hrane biljnog i organskog porijekla i mnoge su već napustile ovo područje, a trebalo bi raditi i na obnovi uništenih biljnih vrsta“, kaže za Deutsche Welle upravnik parka prirode Hutovo Blato, Nikola Zovko.

Moguća revitalizacija

Devastacija ovog dragulja prirode i  vrijedne turističke destinacije počela je kada je prestao pristizati novac iz budžeta Hercegovačko-neretvanskog kantona. Uprava Parka prirode mjesecima nije imala novca za plaće uposlenih, uključujući i lovočuvare.

Nemar države, u prvom redu Hercegovačko-neretvanskog kantona, čini se, pogodovao je kriminalnim skupinama, da unište ovaj dragulj prirode, zbog čega su svoju zabrinutost izrazile i međunarodne organizacije. Tek kada se tragedija dogodila, Hutovu blatu pomoć u saniranju šteta najavile su vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona i Federacije Bosne i Hercegovine.

(DW)

Leave a Reply