Grčki premijer Jorgos Papandreu zamolio je sunarodnike, kod kojih sve više raste bijes zbog drastičnih mjera štednje, da budu strpljivi, ističući da se vlada bori da spriječi “finansijsku katastrofu”.
U intervjuu za nedjeljnik “Proto tema” Papandreu je rekao da se vlada bori da se ne produbi dužnička kriza u Grčkoj, ali da je put težak.
“Veoma bih volio kada bi svakome mogao da garantujem brzo rješenje i bolji život. Bio bih najsretniji čovjek na svijetu kada bih to mogao, ali ne mogu, i moja dužnost je da budem pošten i da kažem tu istinu svakom grčkom građaninu”, kazao je Papandreu.
Prema njegovom mišljenju, Evropa mora da pomogne Grčkoj da se izbori sa krizom koja sada prijeti cijeloj evro zoni. On je upozorio da ukoliko Evropa ne može da riješi svoje probleme, posljedice će biti nepredvidive za sve na starom kontinentu.
“Mi nismo Atlas koji može da ponese na ramenima probleme cijele Evrope”, rekao je Papandreu, misleći na ličnost iz grčke mitologije kada je, poslije neuspjele pobune titana protiv bogova s Olimpa, Atlas bio kažnjen da zauvijek nosi nebeski svod na leđima.
Grčka vlada ne odustaje od mjera štednje uprkos tome što se talas štrajkova, koji danima potresa zemlju, sve više širi i pogađa mnoge službe i građane u zemlji.
Na atinskom trgu Sintagma juče se okupilo više hiljada nezadovoljnih građana, ali je Papandreu odbacio svaku mogućnost da bi Grčka mogla da ukine mjere štednje zbog duga koji pritišće zemlju, a koji iznosi 162 odsto od društvenog bruto proizvoda.
On je najavio da će tražiti podršku od svojih evropskih partnera u Briselu naredne sedmice u pokušaju da zauzda krizu koja se od Grčke proširila na Irsku i Portugal i prijeti jačim ekonomijama kao što su Italija i Španija.
“Svi naši napori usmjereni su na zaštitu interesa zemlje, interesa velike većine građana koji će doživjeti pravu katastrofu ukoliko Grčka bankrotira”, ističe Papandreu.
Javni prevoz je proteklih dana gotovo paralisan zbog štrajka zaposlenih, dok sindikati pozivaju na generalni štrajk 19. oktobra koji će, kako najavljuju, paralisati zemlju.
Najnovije bolne mjere štednje predviđaju smanjenje plate u javnom sektoru, ostavljaju oko 30.000 vladinih službenika bez plate, smanjuju prag za oporezivanje prihoda za sve Grke, kao i plate i penzije.
Očekuje se da će parlament naredne sedmice usvojiti mjere štednje.Grčka vlada je primorana da sprovodi mere štednje kao preduslov za dobijanje 110 milijardi evra međunarodnog kredita za servisiranje budžetskog deficita.
(dnevniavazba)