Tuzlaci da bi preživjeli prodaju i zlatne zube

0

Tuzlaci da bipreživjeli prodaju i zlatne zube

Zakonska neodređenost trenutno ide u korist nelegalnih otkupljivača.* Otkupljivači uz broj telefona na oglasima navode da dolaze i na kućnu adresu

Dok se općinski i kantonalni organi dogovore oko nadležnosti rješavanja problema, ulični otkupljivači zlata i dalje će se nesmetano bogatiti, nerijetko i varajući građane. Iako ova u posljednjih nekoliko mjeseci sve izraženija pojava na području Tuzle stvara probleme kako građanima, tako i policiji i inspekcijama, zakonska neodređenost trenutno ide u korist nelegalnih otkupljivača.

Besim Duraković, direktor Kantonalne inspekcijske uprave kazao je da Uprava kontrolira kupovinu i prodaju u zlatarama i na pijacama, ali ne i na ulicama.

-To trebaju riješiti općinska komunalna i tržišna inspekcija, jer ulični otkupljivači zlata nemaju nikakav ugovor o zakupu javne površine, a mora se ispitati i porijeklo robe u prometu. Ne znam zašto ne rade svoj posao-izjavio je Duraković.

Zlatko Kovačević, glavni tržišni inspektor Općine Tuzla ilustrirao je problem u vezi sa nadležnošću.

-Pokušavamo naći rješenje za nadležnost a da ne prekoračimo zakonske odredbe. Otkupljivači znaju koja su naša vozila i prepoznaju inspektore. Kada dođemo, oni jednostavno pobjegnu i iza njih ostane samo kartonska kutija ili papir na kojem stoji natpis da otkupljuju zlato. Mi ih ne možemo i ne smijemo ganjati, ali policija može. Međutim, i da ih policajac uhvati, kažu da su tu slučajno stojali, a kod njih nikad nećete naći zlato koje bi poslužilo kao dokaz. Dalje, komunalna inspekcija može izreći prekršaj zbog uzurpiranja javne površine, ali novčane kazne su veoma male i time se ništa ne postiže-pojašnjava Kovačević.

Otkupljivači uz broj telefona na oglasima navode da dolaze i na kućnu adresu, a neki građani, pritisnuti teškom ekonomskom situacijom, da bi preživjeli, prodaju sve: novo ili staro prstenje, čitave ili pokidane lančiće i narukvice, dukate, madžarije, pa čak i zubno zlato. Cijene se, u ovisnosti o kvaliteti i gramaži, kreću od oko 20 do 800 KM.

Bego Gutić, ministar unutarnjih poslova TK, potvrdio je za bportal.ba da je dobar dio zlata koji se otkupljuje na ulicama predmet krivičnih djela teške krađe ili razbojništva.

Varanje prilikom isplate

Kovačević je kazao da građani često dolaze, žaleći se inspektorima da su prevareni. Nelegalni otkupljivači im otimaju zlato ili ih varaju prilikom isplate novca, pa je apelirao da građani, ukoliko odluče prodavati zlato, to urade u regularnim zlatarama.

Zbog trenutne nemogućnosti da se djeluje, Kovačević od Općine Tuzla zahtijeva zakazivanje hitnog sastanka sa relevantnim institucijama, uključujući inspekcije i Policijsku upravu Tuzla.

“Aletrnativni biro za zapošljavanje”

-Ova trgovina, je pravi indikator za “alternativni biro za zapošljavanje i plasman ukradene robe”, ali mislim da će policija u Tuzli rješiti ovaj probelem jer u njoj ima dovoljan broj pravih profesionalaca koji znaju svoj posao-smatra dr. Elmedin Muratbegović sa sarajevskog Fakulteta kriminalističkih nauka.

A. ARNAUTOVIĆ

(bportalba)

Leave a Reply