Samoproglašeni vrhovni poglavar svih muslimana u Srbiji smatra da je “bez presedana to da sekularna država i političke partije donose sud o ustrojstvu islamske zajednice u jednoj suverenoj državi”.
Zilkić je rekao da posebno vrijeđa to što je “druga strana”, Islamska zajednica u Srbiji Muamera Zukorlića, imala svog predstavnika i to oličenog u njegovom bosanskom kolegi, kako je rekao, ideologu Mustafi Ceriću.
On, također, kaže da je posebno začuđujuće to što Islamska zajednica Srbije u svom demografskom sastavu okuplja sedam nacionalnih manjina, a da istovremeno niko od njih, također, nije zastupljen u pregovorima.
“Mi, dakle, nemamo o čemu trenutno da se izjašnjavamo, iako se radi o sudbini vjernika i vjerskih službenika, jer do danas ne znamo ni šta treba da prihvatimo ili da odbijemo”, rekao je Zilkić.
Za reisa pomirenje unutar islamske zajednice nema alternativu i ono, kako kaže, mora da bude ispred svakog drugog rješenja. Njemu, međutim, nije jasno kako se neko može miriti, a da ne bude ni prisutan.
Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić ne želi da daje izjave povodom inicijative Turske o ponovnom objedinjavanju islamske zajednice na teritoriji Srbije, osim da će on poštovati odluke koje budu donijeli vrhovni poglavari Islamske zajednice BiH, odnosno turskog Dianeta, Mustafa Cerić i Memed Gormez.
Portparol mešihata Samir Tandir je rekao je reč o ozbiljnim razgovorima koji su još u toku. On je rekao da iz mešihata o tim razgovorima ne mogu da govore, a da su informacije koje se ovih dana o tome pojavljuju u medijima “obične spekulacije i proizvod želje za senzacionalizmom”.
Za razliku od reis-ul-uleme Islamske zajednice Srbije Adema Zilkića, Zukorlić je zajedno sa Cerićem boravio u Ankari gdje su vođeni pregovori sa predstavnicima Beograda i Sarajeva.
Sporazum koji bi trebalo da bude objavljen narednih dana, a koji je, kako je Tanjugu rekao ministar Sulejman Ugljanin, inicirao reis Gormez, ponovno objedinjavanje islamske zajednice u Srbiji bi podrazumjevalo da Zukorlić i Zilkić odstupe sa svojih sadašnjih funkcija.
Vrhovni poglavar objedinjene islamske zajednice bio bi biran na izborima, dok bi Zukorlić i Zilkić morali da se obavežu da neće učestvovati u političkim kampanjama, da se oni i njihovi saradnici neće kandidovati na izbornim listama i da neće promovisati politiku u islamskim institucijama i džamijama.
(Agencije/IslamBosna.ba)