Milojko Budimir: Hrvatskoj Srbi smetaju imrtvi

0

Milojko Budimir: Hrvatskoj Srbi smetaju imrtvi

Generalni sekretar Udruženja Srba iz Hrvatske ukazao je naloše ponašanje prema Srbima

Zabrana komemorativnog skupa u Golubiću kod Knina, gdje je danas trebalo da bude otkriven spomenik srpskim žrtvama, dio je predizborne politike hrvatskih vlasti, jer žele da se dopadnu ekstremnom dijelu Hrvatske, koji čini 80 do 90 odsto biračkog tijela, ocijenio je generalni sekretar Udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir.

Budimir je rekao da je u Hrvatskoj i dalje na snazi politika HDZ-a i Franje Tuđmana, koja je i dovela od građanskog rata, s tim što je postala još rigidnija.

On je precizirao da se spomenik čije je otkrivanje zabranjeno nalazi neposredno ispod crkve, što znači da ne provocira nikoga, te zapitao šta u Hrvatskoj od Srba nije provokacija, ako je provokacija to što su samo navedena imena onih koji su poginuli.

“Čovjek od njih ne može ništa drugo očekivati nego to. Njima više živi Srbi ne smetaju, jer su protjerani, sad im smetaju mrtvi”, istakao je Budimir.

Budimir je optužio Srbiju da ne reaguje na ukazivanja izbjegličkih udruženja na loše ponašanje Hrvatske prema Srbima, zaključivši da Hrvatska ne zaslužuje ulazak u EU.

“Oni nijedan uslov nisu ispunili da bi bili član EU, jer ako neko želi da bude član EU, a ovako tretira Srbe kao svoje državljane, onda ne znam u kom pravcu ide ta EU”, naveo je Budimir.

On je rekao da se malo zna o tome da je Golubić prije rata bilo srpsko i najnaprednije selo u kninskoj opštini.

“Sad je naseljeno Hrvatima iz BiH, koji rade razne nepodopštine, među kojima i paljenje srpske kuće na takozvani ‘Dan pobjede i zahvalnosti’ ne bi li otišlo i ono malo Srba koji se vraćaju”, rekao je Budmir.

Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Tomislav Karamarko zabranio je održavanje komemorativnog skupa i otkrivanje spomenika poginulim srpskim žrtvama iz Golubića kod Knina od 1991. do 1995. godine. U Karamarkovom rješenju se iznosi procjena da bi održavanje skupa vjerovatno dovelo do značajnijeg uznemiravanja građana i remećenja javnog reda i mira.

Za nadležne u Hrvatskoj sporan je i spomenik postavljen u podnožju uzvišenja na kome je srpska pravoslavna crkva “Svetog Stefana”, pa je naloženo da bude uklonjen u roku od tri dana. Državna inspekcija Ministarstva zaštite okoline, prostornog uređenja i graditeljstva ustanovila je da je dvije trećine prostora na kome se nalazi spomenik u vlasništvu države, a jedna trećina u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve, kao i da nema potrebnih dozvola i saglasnosti za podizanje spomenika.

Na spomeniku su uklesana imena Golubićana poginulih u ratu od 1991. do 1995. godine. Na spomen-ploči su 34 imena, uglavnom stradalih u akciji “Oluja” 1995. godine, ali i nekoliko njih koji su poginuli 1991. i 1992. godine. Pravljenje spomenika je finansiralo 115 familija koje su u ratu izgubile nekog svog, bilo da su ubijeni ili nestali.

Na svečanosti otkrivanja trebalo je da budu potpredsjednik hrvatske Vlade Slobodan Uzelac, kantonalni i lokalni kninski rukovodioci, i predstavnici srpske manjinske samouprave, dok je vladika dalmatinski Fotije sa sveštenstvom eparhije trebalo da osvešta spomenik.

(dnevniavazba)

Leave a Reply