Umjetnik s rješenjima
Da se u svojoj misiji neće pokolebati, najavio je i otvarajući 51. izdanje MESS-a
Veliko je pitanje kakvu bi sliku danas nudio Internacionalni teatarski festival MESS da već 15 godina na čelu ove prestižne manifestacije nije Dino Mustafić.
Neko drugi, ko nema takav karakter beskompromisnog borca za očuvanje kulturnog identiteta naše zemlje, sigurno bi davno digao ruke od ove manifestacije usljed raznih opstrukcija i maćehinskog tretmana državnih institucija.
Srećom, ne i ovaj sarajevski umjetnik. Da se u svojoj misiji još dugo neće pokolebati, Mustafić je najavio otvarajući preksinoć 51. izdanje MESS-a, upućujući jasnu i nedvosmislenu poruku:
– Upalimo svjetlo i izliječimo mrak kulturne politike u BiH.
Ta rečenica možda najbolje opisuje samog Mustafića. U poplavi kulturnih radnika koji isključivo sipaju žalopojke i čekaju da neko drugi rješava njihove probleme, sarajevski režiser predstavlja istinsko osvježenje iz jednog prostog razloga. Mustafić nudi rješenja.
To što odgovorni nekada ne žele da ga čuju, njihov je problem, ali sreća u nesreći je da Dino Mustafić ne misli odustati sve dok ne naiđe na uho koje sluša. I zato je MESS i danas, kao i proteklih godina, veliki festival.
Dino Mustafić rođen je 6. jula 1969. godine u Sarajevu. Oženjen je Lejlom s kojom ima kćerku Iman.
(dnevniavazba)