Bh. političari drže poslanike u Parlamentu kao taoce u borbi za ministarske fotelje
Beogradski Blic u petak donosi pregled dešavanja u Parlamentu BiH te se osvrće na duboku krizu u ovom tijelu. Poslanici Predstavničkog doma iznose strepnje da bi nakon oktobra Parlament BiH mogao doživjeti poptpuni krah
Zajedničke institucije Bosne i Hercegovine su u blokadi zbog političke krize izazvane neformiranjem Savjeta ministara BiH. To se najbolje vidi na primjeru Predstavničkog doma Parlamenta BiH, koji će u oktobru održati samo jednu sjednicu, jer poslanici nemaju dovoljno materijala za rad, piše u petak beogradski Blic.
Predstavnički dom će prvi put od konstituisanja ovog saziva prekinuti praksu da se sjednice održavaju najmanje dva puta mjesečno.
Osim najviše zakonodavne institucije, i većina agencija u BiH ne funkcioniše u punom kapacitetu, jer je većini rukovodilaca istekao mandat, a Savjet ministara, koji radi u tehničkom mandatu, nije u mogućnosti da imenuje nove. Poslanici u Predstavničkom domu upozoravaju da imaju materijala za još najmanje dve sjednice i da bi Parlament BiH nakon oktobra mogao da uđe u ozbiljnu krizu.
Nedostatak materijala neće biti jedini razlog što će parlamentarci BiH u oktobru održati samo jednu sjednicu. Prema saznanjima „EuroBlica“, politička kriza oko Saveta ministara neće spriječiti poslanike da skoro pola oktobra provedu na službenim putovanjima u inostranstvu, gdje bi trebalo da prisustvuju međunarodnim konferencijama i jesenjem zasjedanju Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.
– Ako sadašnji Savjet ministara, koji je u tehničkom mandatu, ne bude odlučan u dostavljanju zakonskih prijedloga, onda ćemo imati ozbiljnih problema nakon oktobra. Bilo bi mnogo bolje da je prethodno dogovorena parlamentarna većina i onda uspostavljena Parlamentarna skupština. Ovako imamo situaciju da imamo Parlament i tehnički mandat Savjeta ministara, što ne ide jedno s drugim – kaže poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Lazar Prodanović.
I sami poslanici priznaju da su postali taoci ministarskih fotelja oko kojih ne mogu da se dogovore njihovi stranački šefovi.
– Ova kriza se negativno reflektuje ne samo na rad Parlamenta već i na Savjet ministara i svih agencija i službi u BiH. Praktično, čitava vlast BiH trpi – kaže poslanik Stranke demokratske akcije u Predstavničkom domu Šemsudin Mehmedović.
S druge strane, poslanica Srpske demokratske stranke Aleksandra Pandurević kaže da Savjet ministara ni u normalnim uslovima nije mnogo radio, budući da su svake godine ispunjavali svega 50 odsto plana. Ona kaže da je u parlamentarnoj proceduri tek nekoliko zakonskih prijedloga i izveštaja o kojima bi poslanici trebalo da se izjasne na oktobarskom zasedanju.
– Ovaj Savjet ministara za svoj rad praktično ne odgovara nikome i niko mu ništa ne može. Jednostavno, trenutno nema načina da se izvrši pritisak na njih – kaže Pandurevićeva.
(depoba)