Inzko je jučer, zajedno sa predstavnicima ambasada zemalja članica Upravnog odbora Savjeta za provođenje mira (PIK), posjetio povratničke i interno raseljena lica u naseljima Gornja Bočinja, Johovac i Tešanj.
On smatra da bi povratnici i raseljeni koji žele povratak imali veće šanse da riješe ekonomske probleme da postoji bolje finansiranje javnih usluga, da su one bolje organizovane, te da je politički fokus stavljen na pitanja koja su građanima važna.
“Šesnaest godina nakon rata, gotovo 8.600 ljudi i dalje živi u 159 kolektivnih centara širom BiH, od kojih mnogi ne zadovoljavaju ni osnovne potrebe, kao što su tekuća voda, grijanje i električna energija”, saopšteno je iz OHR-a.
U Bočinji i Johovcu ambasadori su se susreli sa povratničkim porodicama iz reda hrvatskog i srpskog naroda i razgovarali o socijalno-ekonomskim izazovima sa kojima se suočavaju, uključujući oštećenu infrastrukturu, nepostojanje prilika za zapošljavanje i neadekvatan pristup javnim uslugama.
Nakon Bočinje i Johovca, ambasadori su posjetili bošnjačke porodice koje žive u kolektivnom centru u Tešnju i koje su suočene sa akutnim psihološko-socijalnim, medicinskim i ekonomskim teškoćama, saopšteno je iz OHR-a.
Predstavnik UNHCR-a u BiH Navid Husain rekao je da ova posjeta prilika da se Upravnom odboru PIK-a pokaže da je moguće riješiti problem raseljenih lica u BiH zajedničkim naporima vlasti na svim nivoima u zemlji i kontinuiranim angažmanom međunarodne zajednice.
(srna)