“Islamski liberalizam treba improvizirati oblik upravljanja koji počiva na islamskom nasljeđu i civilizaciji kao velikim temelju, dok u isto vrijeme uživa u svim prednostima zapadne liberalne strukture”, rekao je Hossam Maklad, istraživač o islamskim pokretima, za New Yorku Times u četvrtak, 22. septembra.
“Ako možemo kombinirati oboje, onda ćemo sebe poštedjeti svih onih borbi i svađa.”
Nekoliko islamskih skupina se nedavno počelo približavati sekularistima i liberalima s tzv. islamskim liberalizmom.
Nageh Ibrahim, ideološki vođa Gamaa al-Islamiya, koji su se oružjem borili protiv režima predsjednika Hosnija Mubaraka tokom 1980-tih, bio je prvi islamistički vođa koji je u julu upotrijebio taj termin kako bi se približio sekularistima.
“Liberalizam ima toliko dobrih strana koje se ne kose sa općim načelima islamskog Šerijata”, rekao je on pred publikom iz liberalne stranke Wafd.
“Trebamo tragati za oblikom islamskog liberalizma u skladu s normama egipatskog društva, ne zamjerajući se s drugim snagama.”
Ostali islamisti slično razmišljaju.
Mohammed al-Zoghbi, jedan od predvodika Selefijskog pokreta i jedan od najžešćih kritičara sekularizma, nedavno je egipatske sekulariste nazvao “braćom s lijepim, dobrim i patriotskim srcima koji samo trebaju da bolje upoznaju islamiste.”
Napetosti su porasli nedavno između liberalnih i pro-islamskih skupina zbog vizija o post-revolucionarnom Egiptu. Novi ustav je bio prvi kamen spoticanja između dvije skupine, koje su nekad bile ujedinjene protiv režima Mubaraka.
Analitičari smatraju da egipatski islamisti i liberali imaju više zajedničkog nego različitosti.
Postoji znatan broj “sličnosti između islamista i liberala”, rekao je Amr Hamzawi, jedan od predstavnika sekularista, na okupljanje stranke Wafd.
“U najmanju ruku, obje strane su u potrazi za državom u kojoj prevladava vladavina zakona i stvarno državljanstvo, dok je mirna promjena vlasti zagarantovana.”
U nastojanju da se smanji polarizacija između islamista i liberala, univerzitet Al-Azhar je predstavio dokument koji poziva na modernu, demokratsku državu u Egiptu sa Šerijatom kao glavnim izvorom zakonodavstva
Međutim, neki sekularisti su još uvijek skeptični prema “pruženoj ruci” islamista.
“Možete reći, na primjer, na osnovu njihov skupova i banera koje nose da oni zapravo žele vjersku, a ne demokratsku državu”, kaže Al-Refaat Saeed, sekularista koji je kritičan prema Muslimanskom bratstvu.
Saeed kaže da se Egipat danas nalazi na raskršću.
“Egipat je na raskršću upravo sada”, kaže on.
“Država ili će se pretvoriti u selefijsku ili državu Muslimanskog bratstva, ili će odabrati da postane moderna država. Egipat još uvijek nije odlučio.”
(minberba)