Sabor je usvojio i deklaraciji o preimenovanju Sabora u Narodno vijeće Sandžaka koje, između ostalog, treba da pripremi sve neophodno za otvaranje kancelarije Sandžaka u Briselu, Washintonu, Istanbulu i Sarajevu.

U deklaraciji o diskriminaciji, čiji je tekst dostavljen medijima, Sabor tvrdi da je diskriminacija u Sandžaku prisutna u svim sferama života.

Navodi se da je agresija na Islamsku zajednicu 2007. godine bila organizovana s cijem urušavanja osnovnog stožera opstanka Bošnjaka, a napad na islamsku vjeronauku je označen kao neprijateljski čin koji se sprovodi s ciljem pravoslavizacije muslimanske djece.

“Od mešihata Islamske zajednice tražimo da pristupi donošenju fetve o vjerskoj validnosti vjeronauke u postojećim okolnostima. Djelovanje nadležnih ministarstava, školskih uprava i direktora škola protiv islamske vjeronauke neprijateljski je čin prema pripadnicima bošnjačkog naroda”, navodi se u Deklaraciji o diskriminaciji.

Za vakufsku imovinu se navodi da predstavlja svetinju i osnov očuvanja duhovnog i kulturnog identiteta Bošnjaka Sandžaka.

Osporavanje postojanja Bošnjačkog nacionalnog vijeća, koje je Bošnjačka kulturna zajednica, lista čiji je nosilac bio Muamer ef. Zukorlić, formirala jula prošle godine, doživljava se kao program vlasti s ciljem “slabjenja i eliminacije bošnjačkog utcaja i postojanja u Sandžaku”.

Sabor je, kako se navodi, opstrukciju akreditacije Internacionalnog univerziteta čiji je, inače, Zurkorlić osnivač, ocijenio kao vraćanje bošnjačke djece i omladine u “mrak neznanja” s ciljem daljeg “porobljavanja pojedinačne i kolektivne svijesti”.

“Internacionalni univerzitet predstavlja glavni stub slobode i razvoja na području Sandžaka”, navodi se u deklaraciji i dodaje da je diskriminacija nad Bošnjacima kroz politiku zapošljavanja u državnim institucijama na stepenu “bezbzobzirnosti i presedana”, što predstavlja nepoželjnost bošnjačkog naroda u Srbiji.

Sabor je s toga od Bošnjačke akademije nauke i umjetnosti, koja je formirana proljetos u Novom Pazaru, a čiji je Zukorlić generalni sekretar, zatražio da pristupi izradi “programa nacionalnog opstanka bošnjačkog naroda”, poručeno je u deklaraciji.

Sabor je donio i Deklaraciju o preimenovanju Svebošnjačkog sabora Sandžaka u Narodno vijeće Sandžaka za čijeg predsjednika je izabran Džemail Suljević.

Veće je, kako se navodi, najviše predstavničko tijelo građana Sandžaka, koje će ravnopravno zastupati interese građana u zemlji i inostranstvu i bit će popunjeno članovima iz reda Srba i Crnogoraca.

(Tanjug)

By teha5

Leave a Reply