Premijera Turske Erdogana će na putovanju u Somaliju pratiti i njegova supruga Emine Erdogan, kao i ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu sa suprugom Sare Davutoglu.
Turska ulaže velike napore kako bi usmjerila pažnju međunarodne javnosti na probleme sa sušom i glađu u Somaliji, s ciljem povećanja količine humanitarne pomoći a s ovom posjetom želi se održati pitanje Somalije na dnevnom redu. S tim razlogom u Istanbulu je za 17. august zakazan hitan sastanak članica Organizacije islamske konferencije, s ciljem razmatranja konkretnih koraka u borbi protiv gladi izazvanom nezabilježenom sušom, koja je zahvatila Somaliju i okolna područja.

Također i lider vodeće opozicione stranke u Turskoj, Narodne republikanske stranke, najavio je da planira posjetiti Somaliju prvi dan Ramazanskog bajrama.
Kemal Kiličdaroglu, predsjednik Narodne republikanske stranke (CHP) nakon posjete djeci oboljeloj od leukemije u Univerzitetskoj bolnici u Istanbulu, izjavio je kako je tokom prošle sedmice održan sastanak u Ministarstvu vanjskih poslova povodom putovanjau Somaliju, te su ih izvjestili kako Somalija nije sigurno mjesto za posjetu ili boravak, ali da će svakako posjetiti istu. On je također dodao: “Niko ne polaže pravo na tuđi život. Ljudski život je upravo najdragocijenija stvar na svijetu. Mi smo u obavezi da zaštitimo i pružimo podršku životu.”

IslamBosna.ba

By teha5

Leave a Reply