EU: Imamo para, šta sa njima?
U EU nije bilo dogovora o paketu mjera pomoći za privredu. Šefovi diplomatija nisu mogli da se dogovore kako utrošiti pet milijardi eura preostalih iz budžeta za prethodnu godinu. Vođena je rasprava i o Bliskom istoku.
Pored programa za konjukturu u samim državama Evropske unije, Evropska komisija namjerava da usvoji dodatni paket mjera. Troškovi tog paketa bi trebalo da iznose 5 milijardi eura i finansirali bi se iz neupotrebljenih sredstava iz prošle godine. No neke vlade su protiv finansiranja iz tih sredstava, druge su opet protiv lista na kojima se nalaze projekti koje treba podržati, a neke zemlje smatraju da mjere pomoći za nacionalne konjukture nisu bile dovoljne.
Stoga će to tek biti tema na samitu Evropske unije koji će se održati sredinom marta. Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier (Frank Valter Štajnmajer) smatra da osim privredne krize postoje i neke druge stvari koje treba rješavati:
Mi moramo i dalje razmatrati vanjsko-političke teme bez obzira da li to želimo ili ne. Naprimjer Afganistan – i to s pogledom na novu američku administraciju koja trenutno razmatra vlastitu strategiju. Čini se da će se mnogo toga poklopiti u novoj američkoj i našoj političkoj liniji, što povećava šanse za uspjeh.
Njemačka vlada je zadovoljna što će nova američka vlada više pažnje pokloniti civilnoj obnovi u Afganistanu. Njemačka je od početka tražila ravnotežu između vojnog i civilnog angažmana i zbog toga je neprestano bila kritizirana od strane Bushove vlade.
Čekanje na Bliskom istoku je luksuz
EU je pomalo zabrinuta zbog toga što je budući izraelski premijer Netanjahu poznat po tvrdim stavovima.
Druga tema sastanka ministara vanjskih poslova EU u Briselu je bila situacija na Bliskom istoku. Šef Likud partije Benjamin Netanjahu opunomoćen je da formira novu vladu u Izraelu. Netanjahu odbija Palestinu kao državu. Češki ministar za Evropu Aleksander Vondra zbog toga strahuje da bi Evropska unija mogla imati problema kada je riječ o njenoj ulozi na Bliskom istoku:
Imaćemo težak start, ali mi moramo nastaviti mirovni proces jer se sužava put ka riješenju koje podrazumijeva nastanak dvije države, i ne smijemo sebi dopustiti taj luksuz da dugo čekamo.
Upitna demonstracija jedinstva
Na konferenciji za novinare Karel Schwarzenberg (Karel Švarcenberg), ministar vanjskih poslova Češke koja predsjedava Evropskom unijom, i njegov prethodnik, francuski kolega po funkciji Bernard Kochner (Bernar Kušner) su istakli međusobno dobre odnose. Bila je to demonstracija jedinstva, no postoje indicije da je stvar obrnuta.
Francuska je tokom prethodnih nedjelja neprestano podbadala Češku zbog njenog navodnog pasivnog predsjedavanja Evropskom unijom. S druge strane premijer Češke Mirek Topolanek je bio nezadovoljan izjavama francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja (Nikola Sarkozi) da bi se francuska automobilska industrija, čiji se proizvodni pogoni nalaze u Češkoj, trebala vratiti u Francusku kako bi tamo osigurala radna mjesta.
Izvor:DW