Ribarska zajednica Bodo tužila je britanskom sudu anglo-holandsku kompaniju zbog izlivanja nafte 2008. i 2009. godine, koja su teško zagadila rijeke i plovne puteve na velikom prostoru regiona Ogoniland u južnoj Nigeriji. Advokati kažu da su ta izlivanja “jedna od najrazarajućih naftnih katastrofa koje je svijet ikada video” i da su izazvala ogromnu štetu po životnu okolinu. Oni tvrde da je 69.000 ljudi na prostoru zagađenog regiona Ogoniland pogođeno tom ekološkom katastrofom.   

Prvi incident sa curenjem nafte se desio u oktobu 2008. a drugi u decembru iste godine ali je izlivanje primijećeno tek februara 2009. godine, saopštila je londonska advokatska kuća Leigh Day and Co koja je iznijela slučaj pred britanski sud.

Portparol Shella u Nigeriji je rekao u srijedu da će kompanija platiti kompenzaciju “u skladu sa nigerijskim zakonima” ali navodi da bi taj proces mogao da traje nekoliko mjeseci. Međutim, britanski advokati koji predstavljaju zajednicu Bodo kažu da će vršiti pritisak za “momentalnu adekvatnu kompenzaciju”.

“Ovo je jedno od najvećih izlivanja nafte koje je svijet ikada video i katastrofa je prošla neopaženo sve dok mi nismo dobili instrukcije da izađemo sa optužbama protiv Shella u ovoj državi”, kaže advokat Martin Mej.

“Ja sam zadovoljan da je nakon iznošenja naših tvrdnji Shell brzo reagovao kako bi preuzeo odgovornost za užasnu štetu koju je izazvao”.  On dodaje da zajednica Bodo u najvećoj mjeri živi od ribolova i da danas u vodama njihovog regiona ne mogu da opstanu ni najmanje ribe”.  

Očekuje se da će Shell biti primoran da obešteti 69.000 Nigerijaca, oštećenih curenjem nafte, i da će za tu svrhu kompanija izdvojiti preko 250 miliona dolara. Većina oštećenih su ribari koji obično zarađuju od 3.000 do 5.000 dolara godišnje. Kompenzacija će se odnositi na njihove gubitke u posljednje tri godine ali će se također uzeti u obzir činjenica da će morati da prođe najmanje još dve godine dok se voda ne pročisti od iscurele nafte i da za to vrijeme ribari neće biti u mogućnosti da se bave svojim poslom.

Evropski sud pravde je 2005. presudom olakšao grupama i strankama proces pokretanja pravne akcije pred evropskim sudovima i dao podnosiocima zahtjeva automatsko pravo na tužbu u matičnoj zemlji optuženog. Nigerijske zajednice su u više navrata tvrdile da međunarodne naftne firme ne poštuju njihova prava i da kontaminiraju njihovu zemlju sa naftnim mrljama iako to kompanije negiraju.

(enovinecom)

By teha5

Leave a Reply