Tužna muslimanska zajednica Norveške obilježava ramazan

0

norveska_ramUsred  atmosfere tugovanja, muslimani Norveške započeli su emocionalan post mjeseca ramazana, moleći se za žrtve dvaju napada antiislamskog napadača.

Muslimanski mjesec posta “će biti ispunjen emocijama i to u čast žrtava i njihovih porodica”, rekao je Methab Asfar, poglavar Islamskog vijeća, krovne organizacije muslimanskih zajednica diljem Norveške, prenosi AFP. Ramazan, koji je započeo u Norveškoj u ponedjeljak, došao je samo 10 dana nakon dva napada na zgradu vlade i  trening kamp mladih u Oslu prošlog mjeseca, u kojima je poginulo najmanje 76 ljudi.

Napadač, Anders Behring Breivik, rekao je da njegov napad bio samozvana misija kako bi spasio evropsko “kršćanstvo” od islama. Naveo je da je njegovo djelovanje s ciljem da “promijeni norveško društvo”, zaštiti od “muslimanske invazije” Evrope.

Među žrtvama je bilo nekoliko norveških muslimana, uključujući i 17-godišnju djevojčicu turskog porijekla, Gizem Dogan. Na prvi dan Ramazana klanjana je dženaza Dogan, na kojoj je bilo više od 1.000 ljudi u središnje-zapadnom gradu Trondheimu, a prisustvovao je i turski ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu.

“Ramazan je uvijek posebno vrijeme, i molimo se svaki dan”, kazala je Samaia Elamin, koja je kupila voće i povrće za iftar, nakon prekida posta na zalasku sunca. “Naravno da ćemo se moliti za žrtve napada i njihove porodice.”

Ramazan je najsvetiji mjesec u islamskom kalendaru. U ramazanu, odrasli muslimani se suzdržavaju od hrane, pića, pušenja i bračnih odnosa između zore i zalaska sunca. Bolesni i one koji putuju su oslobođeni posta pogotovo ako bi predstavljao zdravstveni rizik. Muslimani posebno posvećuju svoje vrijeme mubarek mjesecu ramazanu kako bi bili bliže Allahu kroz namaz, samokontrolu i dobra djela.

 
Ujedinjeno društvo

Nalazeći se u središtu rasprava o imigraciji, mnogi muslimani su osjetili teret sumnje u kaotičnim satima nakon napada.

“Muslimani su napadnuti verbalno i fizički u nekoliko sati nakon napada,” ističe Asfar, predsjednik islamskog vijeća. “Ovakva stvar ne bi trebala da se događa u demokratskom društvu. Moramo biti u stanju suočiti se sa našim razlikama, bez pribjegavanja nasilju “.

Ipak, norveške vlasti nisu bili uključene u prenagla optuživanja, pa su rješili problem profesionalno, ulazeći u trag ubice, te su ga uhapsili nekoliko sati nakon napada. Oni su “situaciju vrlo dobro podnijeli”, dodao je Asfar. “Nikada nisu optužili bilo koju grupu ili pojedinca na temelju nacionalnosti ili vjere.”

Prema službenim statistikama Norveška je dom za oko 100.000 muslimana od ukupnog stanovništva koji broji gotovo pet miliona ljudi, navodi AFP.

Tražeći pukotine u multikulturnom društvu, ubica nije uspio u svojoj misiji, rekao je u otvorenom pismu u ponedjeljak jedan šesnaestogodišnjak koji je preživio napad, .

“Umjesto toga vi ste nas ujedinili … vi ste ubili moje prijatelje, ali niste ubili naš trud, naše mišljenje, naše pravo da se izrazimo”, napisao je preživjeli dječak. “Žene Norvežanke su zagrlile muslimanke na ulici iz saosjećanja … Vaš čin je uradio protiv svoje svrhe. Mi smo stvorili zajednicu “.

Očekuje se da će masakar imati dubok utjecaj na ramazan ove godine.

“Naše misli bit će sa žrtvama i njihovim porodicama, bili oni muslimani ili ne”, rekao je Asfar.

Onislam.net/vjeroucitelji.ba

Leave a Reply