Ibrahim Okanović: Jednom će morati biti procesuirani i ministri
U BiH je potrošeno više od tri milijarde maraka kroz javne nabavke
Prema posljednjem revizorskom izvještaju, u Federaciji BiH prošle godine nemilice je trošen budžetski novac i kršeni zakonski propisi.
Samo na tekuće i kapitalne transfere utrošeno je više od 360 miliona KM, od kojih je oko 100 miliona dodijeljeno kao nepovratna sredstva, što je, prema mišljenju generalnog revizora Ibrahima Okanovića, pokazatelj i najčešćeg oblika korupcije u 2010. godini.
Kršenje zakona
– U Donjem Vakufu je kafa pola marke, možete li zamisliti životni standard u tom gradu? U Varešu smo otišli raditi reviziju, ljudi nemaju papir da kopiraju dokument. A toliko se para potroši na transfere. Koga smo zaposlili? Nikog! Jesmo li razvili neku privrednu granu. Nismo – napominje Okanović na početku intervjua za naš list.
Ured za reviziju institucija u FBiH do sada je uradio 51 izvještaj i nijedan nije dobio pozitivno mišljenje. Šta očekujete od preostalih 12?
– Očekujemo četiri negativna i osam s rezervom. Međutim, u ovom trenutku ne mogu govoriti o konkretnim oblastima.
Tvrdite da je najviše kršen Zakon o javnim nabavkama. Koji su konkretni primjeri?
– U BiH je potrošeno više od tri milijarde maraka kroz javne nabavke. Možete li zamisliti koliko je to novca? A od te tri milijarde na pregovaračke postupke potrošeno je više od milijardu i 200 hiljada maraka. Samo u jednom entitetu jedna je firma na ime tih poslova potrošila više od 800 miliona KM, dok je u drugom entitetu također jedna firma za isti posao, također, zaradila veliki novac.
Državni novac
O kojim firmama se radi?
– O imenima ne bih govorio. Riječ je o privatnim firmama iz sektora gradnje, preko kojih se grade autoputevi, škole, bolnice, sportske dvorane… Zanimljivo je da imaju oko 50 zaposlenih, a da su im podizvođači velike državne firme, sa 700 ili hiljadu zaposlenih. I sam se pitam zbog čega 70 ili 80 posto ministarstava radi samo s tim firmama. Jedno je sigurno, najviše korupcije se dešava kroz javne nabavke.
Sudeći prema stavu institucija da ne kažnjavaju ni ministre ni ministarstva za zloupotrebu položaja i trošenje budžetskog novca, čini se da je Vaš posao kroz koji registrirate nepravilnosti uzaludan. Slažete li se?
– Najviše uz pomoć medija korupcija i zloupotreba i izlaze navidjelo. U svom poslu zakazuju parlamenti i zvanične institucije koji bi trebali provesti finalne aktivnosti da javno prozovu i kazne i ministre i ministarstva zato što ne rade posao za koji su plaćeni. Važno je pisati, a jednom će i pravosuđe biti jako i sigurno pa će procesuirati sve one koji su zloupotrijebili položaj i potrošili državni novac.
„Željeznice Srbije“ duguju ŽFBiH 4,8 miliona KM
„Željeznice FBiH“ prolaze teške dane. Imaju vlastite milionske dugove, ali i potraživanja od drugih. Jesu li prikazale dug „Željeznica Srbije“ od 4,8 miliona maraka?
– Prikazale su ga, ali ga još nikad nisu naplatile. Godinama obećavaju da će to završiti, ali to je nemoguće ako se dug ne evidentira kako treba. Ako se dug ne utuži, mi, revizori, vjerujemo da ga neće ni naplatiti.
(dnevniavazba)