…zatražili su od Catherine Ashton, visoke predstavnice za vanjsku politiku EU, i drugih zvaničnika EU da zaštite Rezoluciju od Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske (RS).
“Predsjednik RS-a otvoreno negira genocid u Srebrenici i svojim istupima vrijeđa žrtve genocida na veoma brutalan, neljudski način, izazivajući kod njih strah, nemoć i ponovni osjećaj ugroženosti. Stoga tražimo da EU, prije svega, stane u obranu Rezolucije o Srebrenici, da osigura njeno dosljedno poštivanje, oštro osudi negiranje genocida u Srebrenici od političkih zvaničnika iz RS-a, te osigura dosljedno poštivanje svih rezolucija EU čime će jasno staviti do znanja svim destruktivnim strujama u BiH i šire da nema mjesta negiranju i iskrivijivanju uvedenih i presuđenih činjenica i zloupotrebama u dnevnopolitičke svrhe”, napisali su u svom pismu Catherine Ashton.
U njeno je ime žrtvama genocida odgovorio Jonas Jonsson, šef Odjela za zapadni Balkan u evropskoj službi za vanjske poslove. Napisao im je kako EU ulaže velike napore ne bi li se medu svim zemljama na zapadnom Balkanu prebrodile tenzije iz prošlosti, piše današnje “Oslobođenje”.
Evropska unija, napisao je, potpuno stoji iza Rezolucije o Srebrenici, ohrabrivala je zemlje zapadnog Balkana da je prihvate što je Srbija uradila u martu 2010. Nadalje, EU, podsjeća Jonsson, stoji iza presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) o Srebrenici koje se ne smiju osporavati. Istakao je Jonsson u svom odgovoru kako je bitno da EU preporučuje zemljama zapadnog Balkana kooperativnost sa ICTY-jem, te da je hapšenje generala Ratka Mladića bitan faktor koji treba da doprinese procesu pomirenja u regionu. Ni slova o Dodiku i njegovu poricanju genocida u Srebrenici.
(24sata.info)