On je rekao kako će vlada uposliti 5.000 propovjednika iz nekoliko muslimanskih organizacija za pomoć u sprovođenju vladine kampanje za zaustavljanje uništenja šuma.
Nakon što kandidati prođu kroz odgovarajuću obuku, program će početi sprovoditi kasnije ove godine i trajat će do 2012. godine.
Zaposlenim propovjednicima će bit plaćano oko 2 miliona RP (234 američka dolara) mjesečno.
Deklaracija je sastavljena za vrijeme nacionalnog radnog sastanka Vijeća za propagiranje centralnog izvršnog odbora druge po veličini muslimanske organizacije u Indoneziji, Muhammadiyah.
Ministar je pozvao islamske učenjake da podrže kampanju protiv šumskih požara, kao i za promicanje očuvanja šuma i napore pošumljavanja.
Među imamima-sudionicama u programu, 95 njih su iz organizacije Muhammadiyah, rekao je Agus Sukoco, predsjednik Vijeća za propagiranje organizacije Muhammadiyah.
Ovo nije prvi ekološki zadatak kojeg predvode indonežanski učenjaci.
Prošlog januara, Vijeće uleme Indonezije (MUI) je formiralo Institut za prikladnu okolinu kako bi se pomoglo vladi u borbi protiv ekoloških problema kao što su krčenja šuma, trgovina biljnim i životinjskim svijetom, zagađenja i pretjerani ribolov.
Nova institucija je zadužena za poticanje ljudi da se pridržavaju zakona o zaštiti okoliša.
Indonezija je država s najvećim šumskim bogatstvom u jugoistočnoj Aziji s 120 miliona hektara prašuma.
Šumski požari su odavno godišnje pojave u Indoneziji tokom sušne sezone.
Podaci pokazuju da se Indonezija, najmnogoljudnija muslimanska država na svijetu, također suočava s prekomjernim iskorištavanjem morskih resursa u kojem razoran ribolov i uništavanje koralnih grebena ne samo da degradira ekosistem, nego i utiče na velik broj morskih vrsta koje ovise o njima.
Pitanja zaštite okoliša u Indoneziji su povezana velikim brojem stanovništva i brzom industrijalizacijom zemlje, u kojoj su krčenje i ilegalna sječa šuma učinili Indoneziju trećim po veličini emiterem stakleničkih plinova u svijetu, prema World Wildlife Fund-u.
UN-ova Agencija za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je Indonezija, od 2000. do 2005,. izgubila čitavih 1,87 miliona hektara šume svake godine.
Prema podacima Ministarstva šuma, oko 3,25 miliona hektara šuma mangrove je u kritičnom stanju u Indoneziji, od 7,76 miliona hektara koliko je ukupno ima u toj državi.
(Minber.ba)