“Čuo sam za pucnjavu, i dao sam komandu da se ne puca. Vjerujem da sam doprinio da nema više mrtvih”, rekao je Divjak bečkom listu “Standard” na pitanje šta se dogodilo 3. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici.
Divjak je uhapšen u Austriji 4. marta na osnovu potjernice srbijanskih vlasti pod optužbom da je učestvovao u “zločinu u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu”, a zahtjev za njegovo izručenje podnijele su Srbija i BiH.
Divjak je kazao da je bio iznenađen hapšenjem u Austriji jer je 2010. u Minhenu provjeravan zbog srbijanskog naloga za hapšenje, ali je Njemačka preuzela mišljenje Interpola da ne postoji međunarodni nalog za hapšenje.
“Već 1995. je jedan srbijanski vojni advokat utvrdio da nemam nikakvu odgovornost za događaje u Dobrovoljačkoj ulici. Međutim, krivica je i kod državnog tužilaštva BiH koja nikada nije zaključila slučaj jer u suprotnom ne bih sada sjedio u Austriji”, rekao je Divjak, koji čeka na odluku austrijskih vlasti o izručenju, nakon što je za njegovo puštanje iz ekstradicionog pritvora uplaćena kaucija od 500.000 eura.
On je ocijenio da bi, u cilju rješavanja ratnih zločina, najbolje bilo da se formira međunarodna komisija za istinu, kao što postoji u Južnoj Africi.
Ističući da je njegovim hapšenjem Austrija napravila grešku, Divjak je, na pitanje zbog čega proces odlučivanja o njegovom izručenju traje toliko dugo, kazao da vjeruje da se radi o političkoj igri.
“Austrija ne želi konflikt sa Srbijom i BiH. Oni znaju da sam nevin i napravili su grešku, te sada traže izlaz, kako će se ponovo izvući iz situacije. Meni je rečeno da sud čeka na mišljenje savezne ustanove za azil“, objasnio je Divjak.
Prema njegovim riječima, državno tužilaštvo Austrije je čekalo na pravni sporazum između Srbije i BiH, do kojeg nije došlo.
(TANJUG/md)
(tanjug)