Ambasador Njemačke u UN-u Peter Wittig, čija zemlja predsjedava Vijeću sigurnosti tokom jula, izjavio je da ta odluka “šalje jasan signal: Vijeće i međunarodna zajednica podržavaju napore afganistanske vlade da uključi talibane koji su prihvatili mir u politički dijalog, u cilju postizanja mira i stabilnosti u Afganistanu”.
Među 14 talibana skinutih s liste su i četiri člana afganistanskog mirovnog vijeća, osnovanog prošlog septembra, prenio je AFP.
“Međunarodna zajednica prepoznaje napore koje članovi Visokog mirovnog vijeća čine u cilju mira, stabilnosti i pomirenja”, rekao je Wittig, pozivajući sve Afganistance da se pridruže tim naporima.
Na listi osoba pod sankcijama do danas je bilo 137 talibana, kojima je zamrznuta imovina, zabranjeno putovanje i uveden embargo na oružje.
Ta mjera preduzeta je na zahtjev Kabula da se s liste skinu neke bivše talibanske vođe za koje vlasti vjeruju da su napustili pobunjenike, prenosi Reuters.
Vijeće sigurnosti UN-a 17. juna je usvojio dvije rezolucije kojima su uvedene odvojene crne liste za pojedince i organizacije optužene za povezanost s terorističkom organizacijom Al-Qaidom i one koji su povezani s talibanima.
Fena
Do tada je za sankcije za dvije grupe bio zadužen jedan odbor i postojala je zajednička lista, ali je njihovim razdvajanjem međunarodna zajednica željela da podstakne talibane da se uključe u mirovne procese u Afganistanu.