Kralj Mohamed VI rekao je da su reforme odgovor na želje Marokanaca za većom demokratijom u zemlji i za jačanjem parlamentarnog sistema.
Kralj međutim ostaje vhovni komandant vojske a novi član ustava ga zvanično određuje i kao najvišeg vjerskog autoriteta u zemlji.
Reforme predstavljene u govoru su rezultat tromjesečne revizije ustava po nalogu kralja poslije izbijanja protesta u zemlji u februaru.
Kao i većina zemalja na Bliskom istoku, Maroko je zahavatio talas narodnih protesta u kojima se traže reforme, mada oni nisu bili tako velikih razmjera kao u drugim zemljama regiona.
Kralj je rekao da ustavna reforma “potvrđuje odlike i mehanizme parlamentarne prirode marokanskog političkog sistema” i postavlja osnove za “efikasan, racionalan ustavni sistem čiji su glavni elementi ravnoteža, nezavisnost i podjela vlasti a glavni cilj sloboda i dostojanstvo građana”.
Prema novom ustavu premijer je “šef vlade” i bira se iz partije koja je dobila najviše glasova na izborima, i ne određuje ga kralj.
Aktivisti prodemokratskog pokreta “Februar 20” ocijenili su ove promjene kao kozmetičke.
(RSE)