Digitalna demokratija ne funkcioniše
IslamBosna.ba – Prema rasprostranjenom vjerovanju svi koji imaju pristup internetu mogu imati utjecaja na javno mijenje. Ipak, novo istraživanje pokazuje da to baš nije tako.
Većina današnjih blogova, internet stranica, te video stranica predstavlja perspektivu obrazovanih ljudi. U istraživanju su korišteni podaci 41.000 odraslih amerikanaca, a prikupljenih između 2000. i 2008. godine, u projektu Pew Internet i American Life Project.
Osim ostalog, pronađeno je da manje od 10% američke populacije sudjeluje u produktivnim online aktivnostima, te da je 1.5 puta veća šansa da su „produktivci“ osobe s univerzitetskom diplomom nego osobe koje su na nivou srednje škole.
U istraživanju je također navedeno 10 online aktivnosti koje imaju najviše šanse da utječu na javno mijenje, a među kojima su korištenje socijalnih online mreža kao Facebook, razvijanje internet stranica, blogging, objavljivanje fotografija i video zapisa, chat sobe, učestvovanje u newsgroupama, postiranje komentara i ocjenjivanje.
Zaključak autora članka, odnosno istraživanja je da Internet u stvari povećava socioekonomske razlike koje već postoje u jednoj populaciji. „Radna klasa je nedovoljno zastupljena na internetu. Bez njihovih glasova, njihova pitanja su ignorisana“, zaključak je istraživanja.
IslamBosna.ba