Ono što političke elite godinama ne uspijevaju: Dječji vrtić ujedinio Mostar!
Mostarski dječji vrtić Sunčani most je uspio ono što političke elite u gradu na Neretvi godinama ne uspijevaju – ujedinio je Bošnjake, Hrvate i Srbe, odnosno bošnjačku, hrvatsku i srpsku djecu.
To je jedan od rijetkih vrtića ne samo u Mostaru, u koji podjednako dolaze i bošnjačka i hrvatska djeca, ali i djeca s posebnim potrebama.
Biljana Čelan, direktorica vrtića Sunčani most za “Oslobođenje” je kazala da je cijelu priču pokrenula skupina entuzijasta koja je smatrala da se djecu ne treba opterećivati dnevnom politikom, nego ih učiti suživotu i bogatstvu različitosti.
“Još 2002. godine se u Mostaru našla grupa entuzijasta koja je, u suradnji sa osnivačkom organizacijom “Diakoniewerk” iz Austrije vjerovala da je potrebno pokrenuti vrtić koji će biti otvoren za djecu svih nacionalnosti. Pokazalo se da u Mostaru postoji dovoljno ljudi koji ne žele da su im djeca opterećena razlikama i predrasudama već u predškolskoj dobi. Poštujemo sve nacionalnosti i religije. Djecu učimo kako živjeti zajedno. Učimo ih da jedni drugima čestitaju vjerske praznike i da različita imena ništa ne znače”, kazala je direktorica Čelan.
Ističe, također, kako se iznimna briga vodi o djeci s posebnim potrebama koja su ovdje uključena u grupe sa ostalom djecom.
“Mi smo u prvom redu integrativni vrtić, jer prihvaćamo i manji broj djece s poteškoćama u razvoju. U svakoj grupi imamo po dvoje djece s poteškoćama u razvoju, lijekom boravka u vrtiću za tu je djecu organizirana besplatna specijalistička podrška i individualni rad s logopedom i radnim terapeutom”, izjavila je Čelan.
Od 2008. godine u vrtiću Sunčani most se realizira i dodatni program Life Tool, odnosno integracija kroz kompjuterski potpomognutu komunikaciju za djecu s poteškoćama u razvoju.
“Vrtić posjeduje 20 različitih računalnih didaktičkih programa koje su izradili psiholozi u Austriji. Upotrebom ovih programa, dječja pažnja usmjerava se na zadatak, potiče se koncentracija, okulomotorna koordinacija pokreta, spoznaja te razvoj govornih sposobnosti. Generalno, program ima za cilj podizanje stupnja mentalnog i fizičkog razvoja djeteta. Programi imaju mogućnost evidencije i arhiviranja postignutih rezultata, pa se na ovaj način može vrlo lako pratiti napredak djeteta”, pojašnjava Čelan.
Ova metoda rada je vrlo privlačna djeci te stoga rado sarađuju, a pozitivni rezultati i napredak su vidljivi već nakon kratkog vremena.
“Mi smo jedini vrtić koji posjeduje ovakvu opremu, trenutno se već nudi mogućnost i drugoj djeci s poteškoćama u razvoju koja nisu upisana u naš vrtić, nego su na listi čekanja, da u našim prostorijama besplatno koriste ovaj program uz stručni nadzor terapeutice”, istakla je direktorica Sunčanog mosta.
24si