Traži se “novi Dodik”: “Republika Srpska” na sjeveru Kosova?!
Profesor na Univerzitetu Texsas u Austinu Alan Kuperman smatra da podjela Kosova nije dobro rješenje i da je najrealnija opcija visoka autonomija za sjever Kosova, stvaranje neke vrste “Republike Srpske”, koju bi Priština uvažila, a Beograd priznao Kosovo u cjelini.
“Praktično rješenje nakon 2008. godine za Srbe na sjeveru Kosova jeste znatna autonomija, u suštini, neka vrsta “Repulike Srpske” na Kosovu. To znači visoka autonomija u odnosu na Prištinu, ali, istovremeno, nezavisno Kosovo u odnosu prema Srbiji i obje države integrisane u EU. Nadam se da bi u trenutku ulaska u EU Srbija bila spremna da prizna činjenicu da je Kosovo nezavisno, ali se autonomnom oblašću na sjeveru, kao i nekom vrstom specijalnog statusa za Srbe južno od Ibra”, objasnio je Kuperman.
Američki profesor kaže da je to predložio 2007. godine i da i dalje smatra da nema alternative tom rješenju, te da je samo pitanje vremena kada će biti primjenjeno.
“Ova ideja nije bila dio Ahtisarijevog plana, ali smo svjedoci da nakon njegovog usvajanja, odnosno proglašanje nezavisnosti Kosova, procesi na terenu vode u suštini ka stvaranju “Republike Srpske” na Kosovu”, istakao je Kuperman za “Radio Slobodna Evropa” (RSE).
On smatra da postoje dva-tri puta za izlaz iz sadašnje situacije i to prva varijanta, za koju se i on zalaže, jeste prijem Srbije i Kosova u EU pod uslovom da Beograd prizna nezavisnost Kosova, a da Priština prizna punu autonomiju sjevernog dijela Kosova. To bi, kako kaže, bio paket koji bi podrazumijevao da se svako nečega odrekne i da svako nešto dobije i time bi se napokon riješilo pitanje suvereniteta.
“Druga opcija je da se poveća broj zemalja koje priznaju Kosovo. Sedamdeset pet zemalja, koliko ga je dosada priznalo, nije dovoljno za članstvo u UN, ali pod određenim okolnostima, taj trend može da dobije zamah tako da na kraju Kosovo uđe u svjetsku organizaciju i bez saglasnosti Beograda, Moskve i Pekinga. Treća mogućnost je da se nastavi sadašnje stanje koje liči na “predvorje pakla”, odnosno da je nedovoljan broj zemalja koje priznaju Kosovo, kao i da nema djelotvornog plana EU za ubjeđivanje Srbije da prihvati nezavisno Kosovo”, kaže on.
Kuperman je rekao da je, kratkoročno gledano, treća opcija najverovatnija, što znači da nema promjena i da se nastavlja sadašnje stanje sa ruiniranom ekonomijom i razgranatim organizovanim kriminalom na Kosovu, bez stranih investicija zbog spora oko njegovog statusa, prenosi “RSE”.
(24sata.info)