Tužilaštvo i Sud BiH sele se u BanjuLuku?
Ako Sud i Tužilaštvo BiH ne budu izmješteni iz Sarajeva u Banju Luku, male su šanse da predmeti o zločinima koji su počinjeni nad Srbima budu procesuirani, stav je nadležnih.
“U procesu strukturalne analize rada pravosudnih institucija na nivou BiH, koja će na osnovu dogovora “Dodik – Ashtonova” ubrzo početi, trebalo bi među ostalim korekcijama, razmotriti i mogućnost izmještanja Suda i Tužilaštva BiH iz Sarajeva u Banju Luku – smatraju nadležni.
Oni su ovo obrazložili argumentom da je pritisak sarajevske javnosti na sudije i tužioce vrlo snažan, pa predmeti zločina počinjenih nad Srbima nikad neće doći na dnevni red ukoliko te dvije institucije ne budu izmještene, piše dnevni list “Fokus”. Dodali su da o tome najbolje svjedoči pritisak federalnih medija na pojedince u Tužilaštvu BiH i to samo nakon špekulacija da bi uskoro mogli biti procesuirani neki pripadnici Armije RBiH. Složili su se bi bilo vrlo teško dobiti podršku za ovu inicijativu, ali da bi u slučaju da se to desi bilo mnogo lakše završiti predmete koji su već više do 15 godina u fiokama Tužilaštva.
Dušanka Majkić, poslanica SNSD u Predstavničkom domu parlamenta BiH, kazala je za “Fokus” da bi sasvim logično bilo očekivati da makar jedna od te dvije institucije bude smještena u Banju Luku.
“To bi bilo sasvim ispravno. Mislim da to pitanje treba obuhvatiti kroz razgovore o strukturalnoj analizi pravosuđa, iako još uvijek ne znamo precizno kako će izgledati ta radna grupa i ko će je činiti. Ukoliko u to budu uključeni parlamentarci, nema dileme da ću se zalagati da makar jedna od te dvije pravosudne institucije bude locirana u Banjoj Luci”, istakla je Majkićeva. Prema njenim riječima, izmještanje pravosudnih institucija iz Sarajeva samo je jedna od stvari koje treba riješiti u narednom periodu.
“Ako su dva entiteta ravnopravna i ako su unijeli iste stvari u zemlju koja se zove BiH, onda se ne smije dogoditi da svega pet odsto zajedničkih institucija bude smješteno na teritoriji RS. Sve ostale su u Federaciji BiH, a gotovo sve su u Sarajevu. Do sada su po pravilu institucije smještane u Sarajevo, ali ništa više ne može ići “po pravilu”. Ako smo partneri, onda ćemo se dogovarati, da bi oba entiteta imala koristi od toga”, rekla je Majkićeva i pojasnila da su brojne prednosti za regione u kojim su smještene neke institucije.
“U zajedničkim institucijama zapošljavaju se uglavnom Bošnjaci, malo koristi RS ima od toga. Osim zapošljavanja, sasvim se jasno vidi na koji način se pritisak reflektuje prema glavnom tužiocu BiH, koji mora selektivno raditi posao, budući da ne smije naglas govoriti o mnogim stvarima o kojim je trebalo da priča odavno”, istakla je Majkićeva, pitajući se zašto je o mnogim pitanjima glavni tužilac BiH godinama šutio.
Petar Kunić, poslanik u parlamentu BiH i profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Banjoj Luci, kaže za “Fokus” da u slučaju da postoji politička volja pravosudne institucije mogu bez problema biti dislocirane u neki grad u Republici Srpskoj.
“Činjenica da postoji pritisak na rad pravosuđa od strane Sarajeva navodi na stav da bi bilo vrlo dobro premjestiti neke pravosudne institucije u, recimo, Banju Luku. Tu bi moglo biti sjedište Suda i Tužilaštva BiH, naročito kada znamo da je Ustavni sud BiH smješten u Sarajevu. Lišili bismo se pritiska koji postoji, a dijelom bi ispravili potpuni disbalans koji postoji u sjedištu zajedničkih institucija, koji je trenutno na štetu RS”, rekao je Kunić.
Vijesti.ba