Liberman imao ključnu ulogu? Cafe.ba
Liberman je napravio sponu između Banjaluke i Brisela, a u cijelu priču bila je uključena i britanska vlada i premijer Dejvid Kameron, pozivajući se na diplomatske izvore.
Politički analitičar iz Beograda Dušan Janjić smatra da će dogovor Banjaluke i Brisela dovesti do ozbiljnih pomjeranja u ukupnim odnosima međunarodne zajednice prema BiH, ističući da je teško procijeniti kolika je uloga Tel Aviva i Beograda u priči, ali napominje da je ona sigurno postojala.
“Beograd je neopravdano optuživan da je uticao da se priča oko referenduma pokrene. Međutim, ovde je veoma bitno da je Banjaluka postala ozbiljan sagovornik Brisela, bez obzira na to ko je na
sve to uticao. Važno je da je pokrenuta priča o onome što je bio zahtev kada je referendum raspisan, ali i to što će konačno biti otvorena i rasprava o funkcionisanju OHR-a. Ovo bi mogao da bude početak procesa u kojem će uloga visokog predstavnika u BiH definitivno biti razjašnjena”, rekao je Janjić.
Profesor beogradskog Fakulteta za bezbjednost Darko Trifunović ocijenio je da Libermanov dolazak u Banjaluku u vrijeme referendumske krize nije slučajan, navodeći da su Izrael i Srpska na svojevrstan način povezani u borbi protiv radikalnog islama i dijele iste antifašističke vrijednosti, pa je logično da saradnja postoji.
“Prema mojim saznanjima, ključ u uspostavljanju odnosa Banjaluke i Brisela jesu odnosi Tel Aviva, odnosno Jerusalima sa Londonom, odakle dolazi i aktuelna šefica diplomatije EU Ketrin Ešton. To je imalo efekta, pa Eštonova u Banjaluku nije došla sa bičem, već sa željom da se postigne dogovor”, rekao je Trifunović.
Dodik i Eštonova postigli su 13. maja u Banjaluci dogovor o počinjanju strukturalnog dijaloga o problemu pravosuđa BiH, a za uzvrat skupština Srpske da revidira odluku o referendumu. Tema strukturalnog dijaloga biće reforma pravosuđa, funkcionisanje pravosuđa na državnom, entitetskom i kantonalnim nivoima i pravni okviri koordinacije nadležnosti.
Pres