Tribina u Luksemburgu ‘Bošnjaci – vjera, kultura i običaji’
IslamBosna.ba – Dok se u matici Bosni, u organizaciji patriotskih snaga, vodi kampanja dijeljenja i lijepljenja plakata sa kojima se pokušava spasiti ono što se u ratu krvlju sačuvalo – a to je jedinstvena Bosna i Hercegovina, u dijaspori se organiziraju tribine
koje imaju za cilj da podsjete Bošnjake na važnost očuvanja njihovog bosanskog jezika, vjere islama, te tradicije i kulture.
Tako je u subotu, 7. februara 2009. godine, u organizaciji Bošnjačko-demokratskog fonda (BD-Fond) u Luksemburgu, upriličena tribina pod nazivom – “Bošnjaci – Vjera, Kultura i Običaji”!
Gosti tribine su bili imami i predstavnici islamskih centara u Luksemburgu, te književnici Faiz Softić, Selva Ramcilović-Sabotić i Sulejman Aličković. Moderator tribine je bio Halil Zverotić.
Tribina je otvorena kratkim obraćanjem imama novoosnovanog džemata u Luksemburgu – Muhameda efendije Rizvića. Nakon njega je riječ preuzeo imam džemata grada Eša Nedžad efendija Zilkić, da bi se zatim obratio predstavnik prvog osnovanog džemata u Luksemburgu – Fikret efendija Kalebić. Svi su oni u svojim kraćim obraćanjima ukazali na važnost i mjesto koje islam zauzima u zivotu muslimana Bošnjaka, te pozvali prisutne da se priključe i da svojim zalaganjem poboljšaju rad islamske zajednice u Luksemburgu.
Nakon toga se prisutnima obratio pisac i pjesnik Faiz Softić, koji je bošnjačkim ljubiteljima knjige već dobro poznat sa svojim romanima, od kojih je možda najpoznatiji – “Pod Kun planinom”, jedno od rijetkih djela naših autora koje je prevedeno i štampano i na francuskom jeziku. Pored njegovog kraćeg izlaganja, prisutni su imali priliku da poslušaju veoma emotivno recitovanje njegove pjesme – “Sandžaku”!
Zatim se prisutnima obratila Selva Ramčilović-Sabotić, te odmah nakon nje gospodin Sulejman Aličković, autor knjige – “Bogumili Sandžaka” (Osvrt na srednjovjekovnu historiju Sandžaka). Izlaganje gospodina Aličkovića je obilovalo novim historijskim podacima i činjenicama kada su porijeklo Bošnjaka Sandžaka i bosanski jezik u pitanju, tako da je propraćeno velikom pažnjom i interesovanjem prisutnih.
Skupu se, također, obratio predsjednik udruženja “BD-Fonda”, gospodin Enver Korać, koji je zahvalio gostima na odazivu, poželio im ugodno večer, te ukazao na važnost teme o kojoj se govori.
Nastavak tribine je protekao u debati. Razgovaralo se o problemima s kojima se susreću Bošnjaci u Luksemburgu, te se ujedno pokušalo pronaći rješenja za iste. Iz reakcija prisutnih se moglo vidjeti da ih najviše muči nedovoljna saradnja udruženja i institucija koje ih predstavljaju, te primjetna asimilacija njihove djece koja se između ostalog prezentuje kroz sve slabije poznavanje njihovog maternjeg bosanskog jezika.
Jedan od zaključaka tribine je činjenica da je vjera islam ta koja je najviše utjecala na kulturu i običaje Bošnjaka, da nas upravo ona čini različitim i ujedno boljim od naših komšija Srba i Hrvata, te da je vraćanje u okrilje vjere najbolji modus za očuvanje našeg bošnjačkog identiteta.
Uz sve čestitke organizatoru tribine sa kojom su pokrenuli vrlo važna pitanja za Bošnjake u Luksemburgu, molim Uzvišenog da ujedini srca muslimana Bošnjaka u ovim teškim vremenima, te da spletke neprijatelja Islama, Bosne i Bošnjaka okrene protiv njih samih. Amin!
IslamBosni dostavio: Muhamed Ćeman, Luksemburg