Mehmed Agović: Bojim se da BHRT neće moći opstati!

0

Mehmed Agović nakon preuzimanja dužnosti za
„Avaz“: Bojim se da BHRT neće moći opstati!

Stanje na Javnom RTV servisu je kritično i neodrživo. Ugrožen je kompletan sistem javnog emitiranja u državi

Nakon što je poslije dugogodišnje pravne bitke odlukom Suda BiH ponovo preuzeo dužnost generalnog direktora BHRT-a, Mehmed Agović započeo je borbu za očuvanje Javnog RTV servisa BiH, koji se, kao i druge državne institucije, našao na udaru destrukcije i to, opet, ponajviše iz Republike Srpske.

Održivost emitera

U prvom razgovoru za medije nakon preuzimanja dužnosti Agović, koji je potpuno nezakonito otjeran iz BHRT-a, tvrdi da je stanje u Javnom RTV servisu „krajnje zabrinjavajuće, vrlo kritično i neodrživo“.

– Postavlja se pitanje održivosti Radio-televizije BiH iz prostog razloga jer nije ništa učinjeno da se formira korporacija javnih emitera, kao institucija države, što ima direktne negativne implikacije. S druge strane, ekonomska situacija u kući je, također, krajnje zabrinjavajuća. Indikativno je da je de facto proizvodnja programa na „stand-by“ aranžmanu zbog nemogućnosti da se sve isfinansira.

Moramo odmah postaviti pitanje hoće li poslije pet i po godina biti formirana spomenuta korporacija i zašto se izbjegava provesti Zakon o Javnom RTV sistemu. Korporacija se mora formirati odmah, ako hoćemo očuvati Javni RTV sistem. Ili neka nam se kaže da nema korporacije, pa ćemo tražiti drugo rješenje kako da očuvamo BHRT – govori Agović.

Nema digitalizacije

Pojašnjava da se bez uspostave korporacije ne može izvršiti digitalizacija na BHRT-u. Ukoliko se to ne uradi, RTV sistem BiH će ostati iza svih u Evropi! Na ovaj način, smatra Agović, ugrožen je kompletan sistem javnog emitiranja u državi.

– RTVBiH kao emiter na državnom nivou ima obavezu da profesionalno i objektivno izvještava sve građane. U ovakvoj situaciji dugotrajnog finansijskog iscrpljivanja RTV neće moći opstati! Nismo ispunili ni zakonsku obavezu kada je u pitanju radioprogram. Naša namjera je bila da pokrenemo i „BH Radio 2“, što je predviđeno zakonom, ali ni to nije prošlo u našim upravnim strukturama. Mi ne želimo iznevjeriti funkciju koja nam je zakonom propisana, a to je integriranje medijskog prostora i informiranje građana – ističe Agović u razgovoru za „Dnevni avaz“.

 

Međunarodna zajednica mora reagirati

Agović podsjeća da je BHRT institucija od posebnog značaja za državu i jedan od 16 uvjeta za integraciju BiH u EU.

– Ta institucija je apsolutno ugrožena. Postavlja se pitanje njenog daljnjeg opstanka, jer neko jednostavno pet i po godina opstruira reformu RTV servisa. Mišljenja sam da i međunarodna zajednica konačno mora otvoriti to pitanje. Vremena za čekanje nema. Nažalost, sve to nikog ne interesira. Upravne strukture na BHRT-u su obavezne da provedu reformu u praksi. Postavlja se pitanje njihove odgovornosti zbog neizvršenja zakonskih obaveza. I ne samo Uprave BHRT-a već i druga dva emitera. Ali, inicijativa mora krenuti od Uprave BHRT-a – zaključuje Agović.

(dnevniavazba)

Leave a Reply