Ko je ko u sirijskoj opoziciji?

0

Ko je ko u sirijskoj opoziciji?

Sirijska Socijalistička Stranka Preporoda, Komunistička partija, Muslimanska Braća….

Sirijska Socijalistička Stranka Preporoda vlada Sirijom već 48 godina, tiraninskim stilom poput Gadafijevog i Sadamovog. Ugnjetavanje od strane režima svakodnevno raste, a sigurnosne snage uopšte se ne ustručavaju koristiti prave metke na prosvjednike.

Budući da je bila ukinuta nakon 1973. godine, vojska je imala priliku da zauzme stav protiv režima, kao što se desilo u Tunisu i Egiptu. Unatoč suprotnoj politici Izraela, koji koristi režim kako bi ostao na svojim nogama, sirijsku vojsku nismo mogli definisati kao neprijateljsku.

Sve od 8. marta 1963., kada je počela revolucija, Sirija je pod palicom Stranke Preporoda. Nacionalni Napredni Front, koji je sačinjen od Stranke Preporoda i manjih stranaka koje su okupljene oko nje, čine dvije trećine parlamenta, koga sačinjavaju 250 poslanika. Preostala mjesta su rezervisana za neovisne članove parlamenta. U sirijskom parlamentu nema opozicionih stranaka.

Od 1963. u Siriji je vladalo vanredno stanje, koje je ukinuto 19.4.2011. Predviđa se da će, nakon što predsjednik Asad Bašar potvrdi odluku, 48-godišnje vanredno stanje postati historija. Očekuje se da će Asad Bašar potvrditi odluku vlade u roku od sedam dana.

Sirija je vođena Ustavom koji je donesen 13. marta 1973. godine. Vladajućoj partiji Ustavom je zagarantovano upravljanjem vladom. Ustav također garantira većinu u parlamentu vladajućoj partiji.

Predsjednika države bira parlament na preporuku Stranke Preporoda, a prema referendumu koji je održan, predsjednikov mandat traje sedam godina. U isto vrijeme, Sirijski predsjednik je glavni sekretar Nacionalnog Naprednog Fronta i Stranke Preporoda, koji čine vladajuću koaliciju u zemlji. Predsjednik države posjeduje još mnogo ovlasti, kao što su: imenovanje premijera, objavljivanje rata i uvođenje vanrednog stanja. Nacionalni Napredni Front je sačinjen od 7 stranaka, pod vodstvom Stranke Preporoda.

Alawi (manjinska vjerska grupa u Siriji) su na vlasti 48 godina. Asadova obitelj pripada Alawima. Najvažnije pozicije u zemlji pripadaju ovoj manjinskoj skupini. Ista politika koja je primjenjena u Siriji, većinu godina bila je prisutna i u Iraku. Bivši irački predsjednik Sadam Husein, bio je član sunijske arapske manjine. Jedna od metoda koja se koristila na tom regionu od strane stranih sila, kako bi sebi omogućile vladanje tim zemljama iz sjenke, jeste da su predsjednici u tim zemljama birani iz manjinskih plemena i grupa.

Demokratski izbori održavani su: 1943., 1949., 1954., 1957. i 1961. Budući da je Stranka Preporoda došla na vlast nakon vojnog udara 1963., demokratski izbori više nisu bili prisutni.

Stranka Preporoda stekla je potpunu kontrolu nad zemljom putem vojske i sigurnosnih snaga. Ona je također stvorila dva važna sredstva represije nad ljudima. Sigurnosne snage su dobile zeleno svijetlo od Stranke Preporoda za kršenje ljudskih prava. Sve metode ugnjetavanja i zastrašivanja, uključujući i mučenja, primjenjuju se na sve članove opozicije od strane sigurnosnih snaga Sirije. Drugi metod koji koristi Stranka Preporoda protiv ljudi jesu vjerske manjine. Režim je privukao skoro sve nemuslimanske grupe u zemlji, osobito kršćane na svoju stranu, tako da su manjine postale „šlag na torti“ u ovoj zemlji.

Izbor Asada Bašara kao predsjednika bio je vrlo zanimljiv scenario. Nakon smrti Asada starijeg, Sirijski parlament sastao se 10.6.2000. i promjenio zakon po hitnom postupku, koji regulira starosnu dob predsjedničkog kandidata. 40 godina, kako je bilo prije, sniženo je na 34 godine kako bi Bašar Asad mogao da se kandiduje kao predsjednik. Nakon ove promjene, Stranka Preporoda ponudila je jednog kandidata za predsjednika, Asada Bašara. Rezultati izbora pokazali su da je 97 % posto članova parlamenta glasalo za Asada Bašara.

Nakon što je Bašar preuzeo svoju dužnost, vjetrovi promjene, slobode i demokratije počeli su puhati. Razni seminari i konferencije su održani u različitima gradovima Sirije u tom periodu pod nazivom “Proljeće Damaska“. Kao rezultat različitih dijaloga u ovakvom okruženju slobode, pojavile su se različite korisne i zanimljive ideje.

Međutim, “Proljeće Damaska“ neće dugo trajati. Intelektualci, naučnici, koji su imali ideje za bolju i slobodniju Siriju, našli su se u zatvorima nakon septembra 2001. godine.

SIRIJSKA OPOZICIJA

Političke partije koje imaju ili žele imati značajnu ulogu u sirijskom političkom životu, mogu se podjeliti na one koje su uz Stranku Preporoda i one koje nisu vezane za istu. Općenito, one stranke koje nisu vezane za Stranku Preporoda, morale su nastaviti svoje aktivnosti van Sirije.

Komunistička partija

Osnovana je 1924. Komunistička partija postala je ugledna na osnovu ozbiljnih aktivnosti koje su imali u zemlji, i svoga stava protivljenja. Konkretno, većina članova komunističke partije koji su bili protiv ujedinjenja Egipta i Sirije 1958. godine, bili su uhapšeni nakon ujedinjenja ove dvije zemlje.

Doživjevši ozbiljne unutarnje sukobe tokom perioda 1969-1972, stranka je bila podjeljena. Sadašnji lider stranke je advokat Rijad al-Turk. On je poznat kao jedna od najznačajnijih ličnosti koje se zalažu za demokratiju u zemlji. Također je nazvan „Sirijski Mandela“. Bio je među onim koji su uhapšeni u septembru 2001., ali je oslobođen u novembru  2002.

1982. u događaju Hama, prozvan je od svojih članova: zašto nije kritikovao Muslimansku Braću. Turk je tvrdio da je uprava na čelu sa Asadom odgovorna za Hama masakr, a Asada je nazvao diktatorom.

Muslimanska Braća

Osnovao ih je dr. Mustafa Sibai. Trenutni lider pokreta je Rijad al-Šafka. Korijeni Muslimanske Braće u Siriji potiču iz istoimenog pokreta koji je osnovao šehid Hasan al-Banna u Egiptu, 1928.

Muslimanska Braća su konstantno učestvovala u parlamentu, a nakon događaja u februaru 1982. godine, Muslimanska Braća su potpuno izbačena iz sirijskog političkog života.

Zakonskim aktom 49, koji je stupio 1980., ured Hafeza Asada proglasio je Muslimansku Braću ilegalnom organizacijom. Pod istim zakonskim aktom, oni koji su pokazali sklonost prema Muslimanskoj Braći, bili su kažnjavani smrću.

Nakon revolucije u Tunisu i Egiptu, Muslimanska Braća su prijetila da će izvesti narod na ulice ukoliko se ne zaustavi ugnjetavanje sirijskog naroda od strane sirijskog režima.

Službenici Muslimanske Braće živjeli su u egzilu od 1982.

Nacionalni front spasa

Osnovan je na inicijativu Abdulhalima Hadama, bivšeg pomoćnika Bašara Asada, koji je napustio režim. Osnovni cilj fronta je da promjeni Asadov režim mirnim putem. Muslimanska Braća su napustila front u aprilu 2009., zbog više razloga.

Pokret za pravdu i razvoj Sirije

Osnovan je od strane opozicionih grupa koje su potpisale “Deklaraciju Damask“ u Londonu, 2006. godine. Glavni cilj pokreta je uspostavljanje slobode, mijenjanje države mirnim putem. Osim toga, cilj je također ukinuti vanredno stanje, oni koji su u ezilu da se vrate u zemlju i da politički lideri budu oslobođeni.

Reformska Stranka

Osnovana je u USA od strane Ferida al-Gadirija, koji ima američko-sirijsko porijeklo. Nakon napada 11. 9. Gadiri prezentira svoju stranku kao alternativu Stranci Preporoda i Muslimanske Braće. On ima za cilj svrgnuti Asada uz pomoć SAD-a, a zatim uspostaviti dobre odnose sa Izraelom. Sirijci nisu pokazali interesa za ovu stranku.

Nacionalni Demokratski Front

Sačinjen je od 5 ljevičarskih stranaka. Komunistička partija, Arapsko-socijalistička Partija, Demokratsko-socijalistička Arapska Unija, Demokratsko-socijalistička Arapska Stranka Preporoda,Arapsko-revolucionarna Radnička Stranka.

Arapsko-Socijalistički Pokret

Ova stranka se interno podijelila na 2 dijela. Jedan dio se priključio Stranci Preporoda, dok je drugi dio prešao u opoziciju. Vođa pokreta je Abdulgani Ayas.

Ovaj pokret imao je najznačajniju ulogu 50-tih, u vrijeme Ekrema Havranija, vatrenog političara koji je sudjelovao u svim revolucijama u Siriji.

Revolucionarna Radnička Partija

Osnovana je od strane Tarika Abu al-Hasana. Ovo je marksistička partija.

PARTIJE KOJE SU FORMIRANE OD STRANE SIRIJSKIH KURDA:

Partija modernizma i demokratije

Ovo je sekularna, liberalna kurdska stranka. Ova stranka nije priznata od strane Sirijske uprave. Ciljevi programa koji je predstavljen 1996. su: borba protiv ugnjetavanja, dodirivanje kulturnih korijena, demokratizacija političkog života u Siriji.

Ujedinjena Kurdska Demokratska Partija Sirije

Osnovana je u Siriji 1970. Stranka nije priznata od strane Sirijske uprave. Smatra se proširenjem kurdske Demokratske partije. Osnovni cilj stranke je borba za kurdska prava koja se već duže vrijeme ugnjetavaju u Siriji. Ona također ima za cilj poštivanje ljudskih prava i vladavinu zakona.

 

Izvor. ikhwanweb.com

Autor: Abdullah Aydogan

Prevod: prof. Admir Macić

 

 

(akosba)

Leave a Reply