Khalaf: Kuvajt je pionir u investiranju u BiH

0

Khalaf: Kuvajt je pionir u investiranju u
BiH

SARAJEVO – Mohammad Fadel Khalaf, ambasador Kuvajta u BiH svoj prvi intervju, od početka mandata, dao je Dnevnim novinama “San”. U njemu govori o saradnji Kuvajta i BiH, te dosadašnjim i budućim ulaganjima kuvajtskih investitora u BiH. Ambasada Kuvajta otvorena je marta prošle godine, ali je ambasador…

… Khalaf BiH posjećivao još 1995., 1996. i 1997. godine kao specijalni izaslanik Kuvajta u grupi Organizacije islamskih zemalja. Kaže da su to tada bile posebne misije, kojima se na sve načine pokušavalo pomoći ratom razorenoj BiH, između ostalog i jačanjem Armije RBiH.

Kako ocjenjujete bilateralne odnose Kuvajta i BiH i da li oni prate ekonomsku saradnju?

Bilateralni odnosi između dvije zemlje su izvrsni nakon završetka rata. Sada su još više poboljšani nakon otvaranja ambasade u martu prošle godine i svakim danom se ulažu napori da ti odnosi postanu još bolji, te da se veze između dvije prijateljske, bratske zemlje još više ojačaju. Što se tiče ekonomske saradnje, ona još uvijek nije u obimu kojeg bismo mi željeli, ali se nadamo, s obzirom na otvaranje ambasade, da će i ekonomske veze vremenom jačati.

U šta je Kuvajt dosad najviše investirao u BiH i kakvim smatrate rezultate tih ulaganja?

Država Kuvajt je svojevrsni pionir u investiranju u BiH. Do sada smo ulagali u dionice koridora Vc. Kuvajt je partner u kompaniji UNITIC, a sjetićete se i ulaganja od oko 120 miliona dolara u Željezaru Zenica, koje je omogućilo otvaranje oko 3.800 novih radnih mjesta. Nešto novca uložili smo i u obnovu Starog mosta u Mostaru. Sama naša zainteresovanost za dalja ulaganja govori o tome koliko smo zadovoljni rezultatima.

Da li vaša zemlja namjerava ulagati još u BiH i da li je Kuvajtu zanimljiv samo energetski sektor ili planirate proširiti svoje investicije na neke druge oblasti i koje?

Naravno da namjeravamo ulagati i dalje. Nismo zainteresovani samo za energetski sektor već i za infrastrukturne projekte. Već je izraženo znatno interesovanje za saradnju na polju zdravstva, konkretno mogućnosti zapošljavanja medicinskog osoblja iz BiH u Kuvajtu. Mi smo u februaru imali posjetu visoke delegacije Ministarstva zdravlja Kuvajta, na čelu sa ministrom Al Sayerom kojom prilikom je sa tadašnjim premijerom FBiH potpisan Memorandum o razumijevanju između dva ministarstva.

Postoje li, i koje su to prepreke sa kojima se vaša zemlja susreće kao investitor u BiH?

Do sada se nismo susretali sa preprekama. Sve naše investicije su dosada protekle u najboljem redu bez ikakvih problema.

Šta biste istakli kao dobru mogućnost za povećanje saradnje između Kuvajta i BiH?

Definitivno investicije u energetski sektor, prvenstveno hidropotencijali BiH i razvijanje zdravstvenog turizma.

U BiH ste od prošle godine i još niste davali intervjue, postoji li neki poseban razlog za to?

Što se tiče intervjua medijima, moram priznati da sam bio jako zauzet na uspostavljanju same ambasade, upoznavanju sa zemljom i njenim zvaničnicima. Sada smo potpuno operativni i radimo punom parom na razvijanju odnosa između dvije zemlje.

(SAN)

Leave a Reply