Šef pakistanske obavještajne službe u posjeti SAD-u

0
bespilotna_letjelicaIslamBosna.ba – Šef pakistanske obavještajne službe danas je u posjeti SAD-u, gdje će susresti direkotra CIA-e, u periodu kada je savezništvo između dvije zemlje, u borbi protiv terorizma, doseglo najnižu tačku.

Zvaničnik pakistanske obavještajne službe je potvrdio posjetu generala Ahmeda Shuja Pashe SAD-u. Ovo je rekao pod uvjetom anonimnosti, jer nije bio ovlašten da govori medijima.
SAD smatraju savezništvo sa Pakistanom, ključnim za stabilnost Afganistana, i CIA je radila sa ISI (Inter-Services Intelligence, pakistanska obavještajna služba) na hvatanju talibana i al-Qaidinih snaga, te granatiranju pobunjenika duž afganistanske granice.
Ali ISI je ljuta, od kada je u januaru agent CIA-e, Amerikanac, ubio dvoje Pakistanaca, što je privuklo veliku pozornost i potaklo anti-američko raspoloženje u Pakistanu.
SAD su tvrdile da agent, Raymond Allen Davis, ima diplomatski imunitet, te da je postupio u samoodbrani.
Pušten je, nakon što su familije žrtava pristale da prime finansijsku kompenzaciju, ali po nekim izvještajima, kao rezultat incidenta 2 obavještajne agencije više ne sarađuju tako blisko kao nekada.
Dodatne tenzije je potaklo američko bombardovanje u martu, u kojem je ubijeno 40-ak ljudi.
Pakistanski šef obavještajaca je žestoko osudio ovaj napad, i rekao da je navođena raketa pogodila miroljubivi susret plemenskih starješina u blizini afganistanske granice. Američki zvaničnici su negirali ubijanje nevinih ljudi.
Takođe, Pakistan je odbacio prošlosedmični zaključak Bijele kuće da ne radi dovoljno na zaustavljanju pobunjenika na svom teritoriju, i da nema dugotrajnu strategiju kako da ih zaustavi.
IslamBosna.ba

Leave a Reply