Tre­nu­tno je dio ze­mlje Boš­nja­ka ispar­ce­li­san u 175 pla­ce­va i na­kon ra­ta dat Srbi­ma ra­se­lje­nim iz Fe­de­ra­ci­je. Na toj ze­mlji sa­da ži­vi 150 srpskih ra­se­lje­ni­čkih do­ma­ćin­sta­va. Boš­nja­ci po­vra­tni­ci se pla­še da će stu­pa­njem na sna­gu no­vog Za­ko­na o ka­tas­tru u RS boš­nja­čka ze­mlja bi­ti upi­sa­na kao vla­sniš­tvo ra­se­lje­nih Srba.

– Na­rod opet odla­zi odav­de, jer se uzi­ma na­ša imo­vi­na. Ne­ma­mo ni­ka­kva pra­va. Mi ni­smo na­rod dru­gog re­da, mi smo na­rod de­se­tog re­da. Oko 2.500 du­nu­ma boš­nja­čke ze­mlje na de­snoj oba­li ri­je­ke Bo­sne uze­la je Op­šti­na Do­boj. Taj slu­čaj je na su­du. Po­di­je­lje­na ze­mlja ra­se­lje­nim Srbi­ma iz FBiH ko­ji ima­ju svo­ju ze­mlju u FBiH, ali ne­će da se vra­te ta­mo, a i vlas­ti RS ih pod­sti­ču da os­ta­nu na na­šoj ze­mlji u Ko­tor­skom. Upra­vo će tim za­ko­nom bi­ti le­ga­li­zo­va­no uzi­ma­nje na­še ze­mlje. Ovaj slu­čaj je već na evrop­skom su­du za ljud­ska pra­va u Stra­zbu­ru – ka­že Asim Đu­he­rić, član imo­vin­sko-pra­vne ko­mi­si­je MZ Ko­tor­sko. Po­vo­dom tra­di­ci­onal­nih oku­plja­nja Boš­nja­ka u Ko­tor­skom, 17. u mje­se­cu, u apri­lu će Klub Boš­nja­ka Vi­je­ća na­ro­da RS or­ga­ni­zo­va­ti ras­pra­vu sa mje­šta­ni­ma oko pro­ble­ma odu­zi­ma­nja nji­ho­ve imo­vi­ne. Na ras­pra­vi će mje­šta­ni iznos­ti svo­je pro­ble­me i raz­go­va­ra­ti sa lju­di­ma iz stru­ke, a oče­ku­je se i do­la­zak pred­sta­vni­ka Re­pu­bli­čke upra­ve za ge­odet­ske i imo­vin­sko- pra­vne po­slo­ve.

Or­ga­ni­za­to­ri oče­ku­ju odla­zak oko 500 Boš­nja­ka iz Ko­tor­skog na ovu ras­pra­vu. Na­kon ras­pra­ve Ko­to­ra­ni Boš­nja­ci će oba­vi­ti svo­ju tra­di­ci­onal­nu pro­tes­tnu še­tnju. Pre­ma ri­je­či­ma po­vra­tni­ka Ko­tor­skog, po­red odu­zi­ma­nja imo­vi­ne, ote­ža­no im je za­poš­lja­va­nje, ne do­zvo­lja­va im se ko­ri­šte­nje Bo­san­skog je­zi­ka, a Boš­njak ni­ka­da ni­je bio za­po­slen ni u lo­kal­noj am­bu­lan­ti.

Na boš­nja­čkoj ze­mlji u Ko­tor­skom, pre­ma ri­je­či­ma Asi­ma Đu­he­ri­ća, vla­di­ka Va­si­li­je Ka­ča­ven­da je po­lo­žio ka­men te­me­ljac za crkvu.

– Ti te­me­lji su na­prav­lje­ni na mjes­tu gdje su po­ko­pa­ni Boš­nja­ci, gdje ubi­jen i uku­pan baš vla­snik te ze­mlje. Sma­tra se da je na tom mjes­tu ma­so­vna gro­bni­ca. Mi nas­to­ji­mo za­us­ta­vi­ti tu gra­dnju ko­li­ko god mo­že­mo – ka­že Đu­he­rić za “San”.

Iz Re­pu­bli­čke upra­ve za ge­odet­ske i imo­vin­sko-pra­vne po­slo­ve ka­žu da po­ziv za skup u Ko­tor­skom još ni­su do­bi­li, ali da će uko­li­ko po­ziv do­đe po­sla­ti ne­ko­ga na na­jav­lje­nu ras­pra­vu ka­ko bi se “ra­zlu­či­le sve di­le­me oko Za­ko­na o ka­tas­tru”.

– Ovaj za­kon ide u smje­ru ja­ča­nja pra­vne si­gur­nos­ti vla­sni­ka imo­vi­ne i on ni­je na­ci­ona­lan, da­kle, ne po­zna­je imo­vi­nu kao srpsku, hrvat­sku ili boš­nja­čku. Pla­ni­ra­no je da u ko­mi­si­ja­ma u mje­snim za­je­dni­ca­ma sa hrvat­skim i boš­nja­čkim sta­no­vniš­tvom je­dan vanj­ski član bu­de upra­vo ne­ko od mje­šta­na tih mje­snih za­je­dni­ca – ka­za­li su u Re­pu­bli­čkoj upra­vi za ge­odet­ske i imo­vin­sko-pra­vne po­slo­ve.

 

(Vijesti.ba)

By teha5

Leave a Reply