NATO u Libiji loše radi svoj posao. Tražit ćemo da ode
Samo je nekoliko dana proteklo od trenutka kada je NATO preuzeo zadatke provođenja zaštite civila i zone zabrane leta iznad Libije, a pobunjenici na istoku zemlje već traže od Vijeća sigurnosti UN-a da mu oduzme mandat zbog potpune neefikasnosti.
Birokratizirani savez
– Snage NATO-a ne čine ništa, potpuno su neefikasne i do kraja birokratizirane. Najprije jedan časnik nazove drugoga i zatraži napade, onda drugi obavještava svog zapovjednika, a potom traže odobrenja. Dok informacija prođe zapovjedni lanac, borbe su već gotove – ustvrdio je jedan od vojnih zapovjednika pobunjenika, Abdul Fatah Younes, napominjući da je situacija najgora u okolici grada Misrate koji se nalazi pred potpunim uništenjem.
– Ili će NATO svoj posao početi obavljati kako treba, ili ćemo od Vijeća sigurnosti UN-a zatražiti suspenziju njihovih operacija u Libiji – ustvrdio je Younes na tiskovnoj konferenciji održanoj u Benghaziju.
Da u njegovim riječima ima istine potvrđuje i podatak kako se tri četvrtine NATO-ovih aviona koji su poletjeli na planirane udarne misije iznad Libije vratilo bez izbacivanja bombi ili lansiranja projektila, budući da su lojalističke snage već otišle s planiranih područja ili su se uvukle u područja gdje ih je gotovo nemoguće razlikovati od civilnog stanovništva. Neefikasnostt zračnih udara vojnog saveza, u kojemu ovoga trenutka čak i ne sudjeluju zrakoplovi SAD-a, analitičare ne iznenađuje.
– NATO je ponajprije američka vojna batina, a glavnu ulogu u Mediteranu preuzimaju Francuzi i ostale neanglosaske države. Francuzi će provoditi svoju politiku i biti mnogo učinkovitiji kad njima to odgovara. To je samo još jedan pokazatelj nove blokovske podjele svijeta između anglosasa i ostalih jakih zemalja – kaže admiral Davor Domazet-Lošo.
I dok se situacija na bojišnici počinje stabilizirati, Nacionalni savjet grčevito pokušava uspostaviti funkcionalnu enklavu.
Prestrašeni diktatori opet najavljuju El-Kaidu
– Kad smo krenuli u borbu, mislili smo da će se situacija razviti kao u Egiptu. Mubarak je otišao, ali ostala su funkcionalna ministarstva, ustroj vlasti, institucije. Mi nemamo ništa – kaže glasnogovornik opozicije Mustafa Gheriani.
Prema tvrdnjama neimenovanih alžirskih dužnosnika koje je objavio Reuters, pripadnici El-Kaide domogli su se u Libiji znatnih količina sofisticiranog oružja koje su već prenijeli prema središnjoj Africi.
– Opljačkana su vojna skladišta, a El-Kaida se domogla i raketa zemlja-zrak ruske proizvodnje poznatih kao Strela ili SAM-7, kaže alžirski dužnosnik uz napomenu kako su te rakete konvojem od osam vozila već prebačene iz istočne Libije u Mali.
Pobunjenici mogu crpsti naftu, ali nemaju je gdje prebaciti na tankere i isporučiti
Za uspostavu koliko-toliko funkcionalne enklave Nacionalnom savezu potrebne su institucije, ali prije svega novac. Iako tvrde da će s vremenom razviti poljoprivredu i turizam, najviše nade polažu u izvoz nafte. S libijskih se polja prije početka sukoba svakodnevno crpilo 1,6 miliona barela, a sadašnja je proizvodnja oko 20 posto od te količine. Velik problem pobunjenicima predstavlja ne toliko vađenje s naftnih polja koliko njezina otprema i pretovar na brodove. Glavni naftni terminali u Bregi i Ras Lanufu nisu sigurni, a luka Tobruk, u kojoj je prije nekoliko dana počeo ukrcaj prvog, potajno snimljenog tankera, ograničena je malim kapacitetom. U ovom trenutku pobunjenici mogu natovariti i otpremiti samo jedan tanker nafte mjesečno od kojega mogu zaraditi oko 100 miliona dolara.
(daljecom)