Cousteau – umjetnik u Cannes-u (3.dio)
IslamBosna.ba – Iako je Cousteau potrošio mnogo novca i vremena na razvijanje i konstruisanje Aqua-Lunga, nije izgubio svoju žejlu za snimanjem. Konstruisao je posebnu vodootpornu futrolu za svoju kameru, te izabrao objekat snimanja – olupine broda na dnu mora.
Zajedno sa prijateljima Philippom Tailliezom i Fredericom Dumasom, Cousteau je otputovao na Sredozemno more gdje je snimio olupine brodova. Rezultat je bio 30-minutni film «Épaves » (Olupina), koji, iako u osnovi nije imao neku radnju dešavanja, bio je rasprodan na Prvom filmskom festivalu u Cannesu 1946. godine.
Takvo što publika nikada ranije nije vidjela. Dok su Cousteau i njegove kolege plivale po filmskom platnu, zvukovi ushićenja su se prelamali kroz filmsku salu. Ronioci su postali filmske zvijezde, a kada je Cousteau dobio specijalnu nagradi žirija, vidjela se njegova sreća i zadovoljstvo. Karijera kao podvodni fotograf je dobila novi ekonomski početak, te još bolje: publika je postala zainteresovana da i osobno pogleda šta se to nalazi ispod površine vode. Film je pokrio samo jedan dio Sredozemnog mora, a pošto voda pokriva 71% Zemljine površine, bilo je više nego dovoljno novih mjesta za istražiti.
Čišćenje francuskog morskog dna
Film je pobudio pažnju i izvan Cannesa. Francuska mornarica je uvidjela vrijednost i potencijal Aqua-Lunga. Kupili su 10 automata za disanje, osnovali grupu naučnika za istraživanje podvodnih područja, Groupe De Recherches Sous-Marine, sa Jacquesom Cousteauom kao vođom grupe. Grupa je dobila brod L’Elie Monnier, a prvi zadatak im je bio čišćenje francuskih brodskih luka koje su tokom rata ostale «zagađene» minama i brodskim olupinama.
Ipak, Cousteau je imao veće ambicije. Želio je istražiti more na svoju ruku, te napravivši pauzu od rada u mornarici, počeo je tražiti pogodan brod za plovidbu. Našao ga je na Malti. Iako drveni brod, koji je bio čistač mina u britanskoj mornarici, bio je dovoljno dobar za prepravke u Francuskoj. Brod Calypso je prešao u ruke Cousteaua 1950. godine, nakon potpisivanja kupovnog ugovora.
1951. godine je brod bio spreman za svoju prvu istraživačku plovidbu. Na ručku prije polaska broda, Cousteau je izjavio da «moramo ići [na putovanje] i gledati svojim očima», što je izrazilo i njegovu filozofiju i moto broda Calypso.
Nastavit će se inšaAllah.
IslamBosna.ba