Nakon eksplozije, radioaktivni oblak ide prema Tokiju
Šef kabineta premijera Yukio Edano upozorio je da nivo radijacije koji je emitovan može da izazove opekotine na tijelima
Japanske vlasti upozorile su u utorak, poslije najnovije eksplozije u nuklearnom kompleksu Fukushima – Daiichi, da je nivo radijacije oko nuklearke značajno povećan i da bi vjetar radioaktivne materije mogao da donese do Tokija za nekoliko sati. Reaktor 2 japanskog nuklearnog postrojenja, koji je eksplodirao u utorak ujutro, treći je u nizu na kojem se dogodila eksplozija u posljednja četiri dana, otako je 11. marta razoran potres, a potom i cunami, pogodio Japan. Prethodno je, u ponedjeljak ujutro došlo do eksplozije na reaktoru 3, a u subotu na reaktoru 1.
Premijer Naoto Kan je u današnjem obraćanju pozvao građane koji žive u krugu od 30 kilometara od nuklearke da ostanu u domovima, upozorivši na opasnost od dalje eskalacije nuklearne krize, najozbiljnije od katastrofe u Černobilju 1986. godine. Francuska ambasada u Tokiju upozorila je rano jutros da bi radioaktivni vjetrovi do podneva mogli da dođu do prijestonice, koja se nalazi 240 kilometara južno od Fukushime.
Njemačka ambasada savjetovala je državljanima te zemlje, naročito onima koji su u Japanu s porodicama, da razmisle o tome da napuste zemlju.
Japanska novinska agencija Kyodo izvjestila je da je nivo radijacije u gradu Saitama, u blizini Tokija, 40 puta veći od normalnog, a u mjestu Maebashi, 100 kilometara sjeverno od Tokija, 10 puta veći. Gradski čelnici Tokija saopćili su da je u prijestonici za sada zabilježen nizak nivo radijacije, koji, kako kažu, nije problematičan. Istovremeno, na reaktoru 4 jutros je izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen. Šef kabineta premijera Yukio Edano upozorio je da nivo radijacije koji je emitovan može da izazove opekotine na tijelima.
Zbog povećanog rizika od radijacije, u prečniku od 30 kilometara od elektrane zabranjeni su letovi, a kineski avioprevoznik Air China otkazao je letove za Tokio. Ambasade nekoliko zemalja savjetovale su svoje osoblje da napusti pogođena područja, a veliki broj turista prekinuo je odmor i napustio prijestonicu.
Nacionalna policijska agencija saopćila je da je broj ljudi koji su poginuli ili nestali u potresu i cunamiju, prešao 6.000.
Policija je navela je da je 2.475 osoba izgubilo život, a 3.611 nestalo, ali je napomenula da je u priobalnim područjima pronađen veliki broj tijela koja još nisu identifikovana, što znači da će broj žrtava biti veći.
Japanske vlasti upozorile su da bi bilans stradalih mogao da dostigne 10.000, pa i mnogo više, pošto je samo u prefekturi Miyagi, na obali Tihog okeana, koja je najteže pogođena katastrofom, izgubljen kontakt s oko 10.000 mještana. U drugim oblastima na sjeveroistoku Japana još nema traga desetinama hiljada osoba, među kojima je 2.500 turista.
(dnevniavazba)