Prevara s fiskalnim kasama?

0

Fiskalizacijom u Federaciji BiH pojedini politički i neki drugi moćnici namjeravaju su se dobro obogatiti.

Ovakva konstatacija rezultat je aktuelne situacije u kojoj se cijeli taj proces našao, ali i onoga šta će on na kraju donijeti. Trenutno nikome ništa nije jasno, a u končanici fiskalizacija će dovesti do zatvaranja hiljada firmi, prije svega radnji, malih i srednjih preduzeća u kojima je zaposlen najveći broj radnika i koje tako tako rade i odolijevaju udarima ekonomske krize i opšte besparice.

Prema zakonskim propisima, do 31. januara ove godine svi hoteli, moteli, restorani, barovi, prodavnice na malo farmaceutskim, toaletnim i kozmetičkim preparatima, benzinske pumpe, apoteke, samostalne ugostiteljske radnje bile su dužne staviti u funkciju fiskalne kase za evidentiranje prometa. Do 15. aprila svi drugi moraju imati fiskalne kase, piše San.

Za one koji se toga ne budu pridržavali, propisane su globe u iznosu od 2.000 do 20.000 maraka.

Vlasnici mnogih firmi već su kupili i instalirali fiskalne kase i time su za njih su počeli teški problemi koje ne mogu da riješe. Naime, veliki broj fiskalnih kasa, koje su jako skupe, ponašaju se čudno, izbacuju nevjerovatne „slike i brojke” i vlasnici ne znaju kome da se obrate jer njihov opravak i servisiranje također nisu riješeni.

Ono što je već sada izvjesno jeste da će uvođenje fiskalizacije natjerati hiljade vlasnika radnji, malih i srednjih preduzeća da stave katanac na vrata i prestanu s radom. Sama kupovina uređaja u startu je za njih udar od kojeg se teško mogu oporaviti, a kada se tome doda održavanje i svi ostali troškovi, jasno je da neće moći izaći na kraj zbog uvođenja fiskalnih blagajni što je, inače, u najvećem broju država potpuna nepoznanica.

Federalne vlasti nisu ništa uradile da im olakšaju, a šta su mislili kada su donosili zakon potpuno je nejasno. Ako su fiskalizacijom htjeli zaustaviti sivu ekonomiju, onda su morali prije naredbe o uvođenju fiskalnih kasa pripremiti teren, prije svega kada je u pitanju cijena fiskalnih kasa, ali troškovima njihovog održavanja, servisiranja i visinom svih taksi, odnosno smanjenja nameta.

U najvećem broju evropskih država fiskalizacija uopšte ne postoji nego se finansijska disciplina realizira na sasvim drugačiji način – podizanjem rada poreskih organa na najviši nivo, stalnim profesionalnim i neovisnim kontrolama poreskih obveznika i stalnom saradnjom s njima koja podrazumijeva redovno praćenje njihovog rada.

Sada se plasira i lažna informacija da je uvođenje fiskalnih kasa uslov za prijem BiH u EU. Koliko je fiskalizacija prisutna u EU, dovoljno govori podatak da Njemačkoj i Austriji ne pada na pamet da je uvedu.

U Republici Srpskoj je uvedena fiskalizacija i to je ocijenjeno kao jedna od najvećih poslijeratnih pljački!

Ekonomski eksperti, koji nisu pod kontrolom vlasti RS, kažu da su efekti fiskalizacije u tom entitetu nikakvi i da je ona jedino obogatila one koji prodaju i servisiraju uređaje.

Inače, procjenjuje se da će cijeli proces fiskalizacije u FBiH koštati oko 150 miliona maraka, a od toga će najmanje 50 miliona maraka uzeti oni koji prodaju fiskalne uređaje. Prema nezvaničnim informacijama, stvarni vlasnici firmi – dilera fiskalnih kasa se kriju i one su uglavnom registrovane na – neka druga imena.

Kada bi se detaljnije pregledale i knjige Vlade FBiH lako bi se otkrilo gdje i kome je na ime troškova procesa fiskalizacije uplaćivan novac poreskih obveznika.

(mojevijestiba)

Leave a Reply