Ministri Slovenije, Austrije i Bugarske: Vrijeme je da BiH krene dalje

0

bih-euPolitičku situaciju potrebno je pomjeriti s mrtve tačke, a BiH mora ispuniti obaveze koje su joj zadane Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju

Čvrsto smo uvjereni i zajedno nastojimo da BiH jednog dana postane članica EU. To je poruka koju želimo prenijeti zajedničkom posjetom Sarajevu u ponedjeljak. Istina je da je posljednjih dana i sedmica u BiH bilo mnogo posjeta, ali ko može bolje razumjeti koliko je važna integracija BiH u EU nego njeni susjedi?

Austrija, Bugarska i Slovenija mogu nastojanja vlade i građana na putu ka reformama podržati na mnogo načina. Ključni faktori za uspješno uključenje BiH u EU su reguliranje lokalnog vlasništva i odgovornosti u donošenju odluka. Ako država želi biti vjerodostojna sagovornica EU, mora biti sposobna nastupati jednoglasno. Bez odlaganja potrebno je formirati vladu s jedinstvenom vizijom o evropskoj budućnosti države.

EUFOR i EUPM

Nema nikakve sumnje da je Evropska unija predana kako Bosni i Hercegovini kao cjelovitoj i potpuno neovisnoj državi tako i pojedinačnim etničkim grupama i građanima. U svakom slučaju političke vođe BiH moraju ujediniti svoje politike, odrediti prioritetne zadatke i utvrditi jasan vremenski okvir za njihovu realizaciju.

Njihova nastojanja moraju biti usmjerena ka realizaciji ciljeva, povezanim s približavanjem EU, koja će biti od koristi svim građanima BiH, dakle ka privredi, zapošljavanju, pravnoj državi, školovanju i borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. Razdvajajući nacionalizam i negativna retorika u suprotnosti su s evropskim vrijednostima i BiH neće biti od koristi na njenom putu do Evrope.

Evropska unija će i dalje nastojati da ispoštuje svoj dio dogovora i time što će ojačati svoju ulogu i povećati svoje prisustvo u BiH. Evropska unija je najznačajniji trgovinski partner BiH i, sudeći po iskustvima dosadašnjih proširenja, privredna saradnja i direktna ulaganja iz inozemstva znatno će biti povećani približavanjem BiH članstvu u Evropskoj uniji.

Daljnjim prisustvom jedinica EUFOR-a i EUPM-a Evropska unija nastavit će s ulaganjem u sigurnost i stabilnost BiH.

Prioritetni zadaci

Bosna i Hercegovina ne smije gubiti vrijeme. Političku situaciju potrebno je pomjeriti s mrtve tačke, a BiH mora ispuniti obaveze koje su joj zadate Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SAA), uključujući i provedbu Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Među prioritetne zadatke BiH mora uvrstiti i popis stanovništva i domaćinstava, koji je potreban za efektivno privredno i socijalno planiranje. Uz to su neophodne i privredne reforme, koje će Bosnu i Hercegovinu izbaviti iz recesije i poboljšati kvalitet života njenih građana. Na osnovu navedenog pozdravili bismo kada bi BiH podnijela zahtjev za članstvo u EU još prije kraja ove godine.

Bliska budućnost građana Bosne i Hercegovine zavisi od političke volje i hrabrosti njihovih vođa, koje su potrebne za prekid političkog zastoja i za provedbu preostalih reformi. Kao dobri susjedi i prijatelji Bosne i Hercegovine spremni smo je podržati na njenom teškom, ali i truda vrijednom evropskom putu.

Napredak zemalja regiona

Ohrabrujuće je da države zapadnog Balkana napreduju na svom evropskom putu. Hrvatska će uskoro okončati pristupne pregovore, Crna Gora je postala kandidat za članstvo, Srbija je predala zahtjev za članstvo i upitnik o reformama Evropskoj komisiji. S S obzirom na to, moglo bi se desiti da Bosna i Hercegovina zaostane. Napredak je, svakako, moguće postići: ispunjavanjem uvjeta za liberalizaciju viznog režima vlasti u BiH su dokazale da tamo gdje postoji politička volja, moguća je i saglasnost.

Suočavanje s prošlošću

Očekujemo da će se Bosna i Hercegovina i dalje aktivno zauzimati za stabilnost regije, iskreno pomirenje i dobrosusjedske odnose te da će se sa svojom prošlošću suočiti uz pomoć dijaloga i saradnje. U tome, prema našem mišljenju, ključnu ulogu imaju obrazovanje, društveni razvoj i kulturna razmjena. Finansijski instrumenti EU, npr. pretpristupna pomoć (IPA), dobra su prilika za daljnje jačanje prekogranične saradnje radi povećanja teritorijalne povezanosti susjednih regija.

Samuel Žbogar, Mihael Špindeleger i Nikolaj Mladenov

Leave a Reply