Može li Srbija postati Gadafijev novi dom?

0

moamar_gadafiMoamar al Gadafi ne pokazuje da je spreman napustiti položaj libijskog vlastodršca. Iza kulisa se već nagađa kuda bi diktator mogao pobjeći nakon što ga svrgne narodni ustanak.

On nema puno prijatelja u svijetu, prenosi Radio Deutsche Welle. Njemačka agencija DPA analizira gdje bi Gadafi mogao završiti nakon što u Libiji postane “bivši državni šef”. Agencija zaključuje da Gadafi u svijetu nema puno iskrenih prijatelja, ali da ipak postoji nekoliko mogućnosti – nekoliko zemalja koje bi mogle postati novi dom libijskog diktatora. Među njima je (kao malo vjerovatna opcija) i – Srbija.

VENEZUELA

Zamisliva, realna opcija. Gadafija i ljevičara na čelu južnoameričke zemlje Huga Cháveza veže dugogodišnje prijateljstvo. Chávez je u nekoliko navrata posjetio Tripoli, a Gadafi je 2009. boravio čak i na karipskom ostrvu Isla Margarita. Chávez se u međuvremenu malo distancirao od Gadafija, no on u slučaju potrebe ne bi na cjedilu ostavio svog druga, zaključuje DPA.

“‘S distance nikada neću osuđivati nekog čovjeka koji je toliko dugo moj prijatelj, ja nisam kukavica’. To je Chávezov komentar na nemire i ljudske žrtve u Libiji posljednjih dana.

BJELORUSIJA

Pomalo iznenađujuće, ali švedski institut Sipri je kao moguće utočište Gadafija naveo i Minsk, glavni grad Bjelorusije. Proteklih dana su doduše u najmanje dva navrata libijski avioni (iz privatne flote Moamera Gadafija) iz Tripolija letjeli do jednog bjeloruskog aerodroma i nazad. Ministarstvo vanjskih poslova u Minsku te tvrdnje je označilo “lažima”. Predsjednik Bjelorusije Lukašenko na glasu je kao “posljednji evropski diktator”.

On je “kvalificiran” za pružanje gostoprimstva autoritarnim vladarima – prošle godine je azil ponudio svrgnutom diktatoru iz Kirgistana Bakijevu.

ZIMBABVE

Gadafi je novcem, oružjem i razvojnom pomoći dugo vremena “kupovao” simpatije afričkih državnika. Vladar u Zimbaveu, Robert Mugabe, našao se u užem krugu mogućih domaćina libijskom kolegi zbog svoje naklonosti diktatorima. On je naime već prije dvije decenije azil ponudio svrgnutom etiopskom vladaru Mengistuu Haile Mariamu. Još jedna sličnost s Gadafijem: ni jedan ni drugi ne trpe opozicione aktivnosti.

ČAD

Vrlo srdačni odnosi Gadafija s vodstvom Čada na ozbiljnom je ispitu zrelosti. Za predsjednika Idrisa Débyja moguća Gadafijeva molba za pružanjem utočišta došla bi u vrlo nezgodnom trenutku. U maju se u Čadu održavaju predsjednički izbori. Gostoprimstvo libijskom državnom šefu Débyja bi moglo koštati očekivane pobjede.

KUBA

Kuba vrlo vjerovatno nije zemlja u kojoj bi Gadafi mogao provesti svoje stare dane. Revolucionar Castro i revolucionar Gadafi nikada nisu bili posebno dobri drugovi. Gadafijev dolazak na Kubu vjerovatno ne simpatizira ni aktuelno vodstvo u Havani, bilo bi to preveliko opterećenje za režim koji Kubom vlada već pola stoljeća. Uzgred, kako bi spriječila izbijanje protesta kao na sjeveru Afrike, kubanska je vlada “preventivno” uhapsila stotinjak opozicionara.

ITALIJA

Ne. Gotovo nemoguće. Iako Gadafija i premijera Berlusconija veže pravo “muško” prijateljstvo. Rim je okrenuo leđa svom nekadašnjem prijatelju, Rim je podržao sankcije zapadnih zemalja protiv Libije. “Gadafi nikada neće doći u Italiju”, prenose mediji izjavu šefa diplomatije Frattinija. Berlusconi jednostavno ima previše briga sa svojim skandalima, još jednu aferu (s Gafadijem) on sebi ne može priuštiti.

SRBIJA

Još od vremena bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita, odnosi Srbije i Libije su vrlo bliski, piše DPA. Njemačka agencija ipak relativizira mogućnost da Gadafi utočište pronađe upravo u Srbiji, zemlji koja želi postati članica Evropske unije. “S obzirom na priželjkivano članstvo u EU, Beograd se sigurno neće usuditi ponuditi utočište Libijcu”, zaključuje DPA, a prenosi Radio Deutsche Welle.

Vijesti.ba

Leave a Reply