Za informaciju o masovnoj grobnici traži 150.000 KM
Porodice 34 bošnjačka civila iz sela Žulj kod Nevesinja, koje su četničke horde zvjerski ubile u junu 1992., a čiji posmrtni ostaci ni nakon 16 godina nisu pronađeni, optužile su Sejida Seju Kosu, bivšeg istražitelja Federalne komisije za traženje nestalih, da od njih traži 150.000 KM kako bi im otkrio mjesto masovne grobnice njihovih najmilijih.
To je jučer za "Dnevni avaz" potvrdio predstavnik porodica žrtava Amir Ćatić, koji više od deceniju i po bezuspješno traži kosti svojih roditelja.
Dvije lokacije
– Mi, predstavnici porodica, nedavno smo posjetili Sanju Mulać, istražitelja Instituta za taženje nestalih BiH u Mostaru. Ona nam je kazala da joj je Sejo Koso rekao da zna gdje se nalazi masovna grobnica ubijenih iz sela Žulj, ali da traži 150.000 KM ili da Amor Mašović, iz njoj i nama nepoznatih razloga, podnese ostavku na mjesto direktora Instituta. Koso je rekao je da se ostaci nalaze na dvije lokacije – kaže Ćatić.
Dodaje da je Mulać pred članovima porodica telefonom razgovarala s Kosom, koji je ponovio da traži novac kako bi otkrio mjesto gdje se nalaze ubijeni. To je, kaže naš sagovornik, iznenadilo Sanju Mulać, koja je ponavljala da ga takvog ne zna.
– Koso je kazao da traži i 100.000 KM da bi otkrio i mjesto gdje su ukopana djeca Jasne Ploskić, žrtve četničkih zlotvora u Nevesinju. Jasnin sin Amar i kćerka Ajla ubijeni su kada su imali 4,5 godina i 9,5 mjeseci, a njihovi posmrtni ostaci, također, do danas nisu pronađeni. To je više puta ponavljao, što nas je jako zaboljelo – ogorčen je Ćatić.
Klasična ucjena
Porodice su, kaže on, odlučile da Kosi neće dati novac. Umjesto toga, cio slučaj prijavio je Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), navodeći da se radi o klasičnoj ucjeni. U SIPA-i su nam potvrdili da su zaprimili prijavu i da su informaciju proslijedili glavnom tužiocu HNK Nijazu Mehmedbašiću.
Nakon što su se SIPA i Tužilaštvo HNK uključili u slučaj, dodaje naš sagovornik, Koso je najavio da će do 28. juna besplatno otkriti mjesto masovne grobnice za ubijene u selu Žulj, ali je naknadno odustao. Očito je da, tvrdi Ćatić, i dalje insistira na novcu.
Mašović: Halal mu ostavka ako će kazati gdje su ubijeni
Amir Ćatić kaže da je o slučaju razgovarao s Amorom Mašovićem te da mu je on rekao kako je spreman podnijeti ostavku na mjesto direktora Instituta ako Koso otkrije mjesto masovne grobnice.
– Mašović, koji se sa saradnicima istinski borio za pronalazak naših voljenih, jasno mi je rekao: "Ako će nas Koso odvesti do masovne grobnice i kazati gdje su ljudi, halal mu bila moja ostavka – kaže Ćatić.
Iako smo s njim jučer kontaktirali, Mašović nije htio komentirati ovaj slučaj.
Koso: Te ljude nikada nisam vidio
Prozvani Sejo Koso potvrdio je za "Dnevni avaz" da jeste tražio 150.000 KM za otkrivanje masovne grobnice u selu Žulj i 100.000 KM za grobnicu djece Jasne Ploskić, ali ne od porodica nestalih, već od Amora Mašovića, odnosno Instituta za traženje nestalih BiH.
– Ljude koji me optužuju nikada nisam vidio, niti sam od njih feninga tražio. Ja hoću pare od Instituta za traženje nestalih BiH. Imam informacije o mjestu gdje se grobnice nalaze. Čovjek iz Novog Sada, kojem sam pomogao da riješi problem sa stanom u Sarajevu, u znak zahvalnosti odveo me u Nevesinje i pokazao dvije lokacije za koje tvrdim da su masovne grobnice. Ako Mašović da ostavku, ja ću pješke otići u Nevesinje i otkriti grobnice. Samo želim ovim ukazati na nerad u Institutu za nestale – kaže Koso, dodajući da bi novac koji bi eventualno dobio uplatio u humanitarne svrhe.
Autor: F. VELE
Avaz