Istraživači izvještavaju u časopisu Science da je 2010. godine bila suša rasprostranjenija u odnosu na 2005. godinu – posljednju veliku – sa više vjerovatno izgubljenih stabala. Suša iz 2005. godine nazvana je događajem koji se događa “jednom u stoljeću”, prenosi BBC.
U sušnim godinama, regija Amazona mijenja se iz one koja upija ugljični dioksid u onu koja ga ispušta.
Naučnici, iz Velike Britanije i Brazila, sugeriraju da je ovo još jedan dokaz o ranjivosti Amazona na globalno povećanje temperature.
Oni također sugeriraju da su prošli dani kada je amazonska šuma suzbijala utjecaj porasta emisije stakleničkih plinova.
Tokom suše u 2010. godini rijeka Amazon bila je na najnižem nivou u pola stoljeća, a nekoliko pritoka bilo je potpuno suho i u više od 20 općina proglašeno je vanredno stanje.
Obje suše su povezane s neobično toplim vodama u Atlantskom okeanu nedaleko od brazilske obale.
“Ako se ispostavi da sve to pokreće povećana koncentracija stakleničkih plinova u atmosferi, to može značiti da ćemo vidjeti više godina suše u bliskoj budućnosti”, rekao je voditelj istraživanja Simon Lewis sa Univerziteta u Leedsu.
“Ako se događaji kao što je ovaj budu češće događali, amazonske prašume će doći do tačke u kojoj će se promijeniti od toga da budu vrijedan upijač ugljika, koji usporava klimatske promjene, do glavnog izvora stakleničkih plinova”, dodao je.
Neki kompjuterski modeli promjene klime – posebno onaj razvijen u Hadley Centru u Velikoj Britaniji – predviđaju više suša u cijeloj regiji kako se planeta zagrijava, i smanjenje kapaciteta za apsorpciju CO2.
Vijesti.ba