Kakanj: Stanovnici se guše u magli i sumpor dioksidu

0

Kakanj_maglaSituacija u Kaknju i dalje je teška, a stanovnici ovog grada nastavljaju se gušiti u magli i sumpor dioksidu, čija je količina u zraku i dalje velika, a za šta čelnici Opštine krive prije svega termoelektranu u ovom gradu.

Zbog toga su još uvijek na snazi mjere pripravnosti, kojim se upozoravaju građani da smanje kretanje na najmanju moguću mjeru, izbjegavaju duži boravak i kretanje na otvorenom prostoru, a vozače da smanje korištenje privatnih automobila. Od zagađivača se traži da smanje emisije iz proizvodnih postrojenja, ložišta i ostalih izvora.

– Teško je očekivati da se situacija poboljša, dok su ovakvi vremenski uslovi. Očekujemo da pred početak vikenda počne padati snijeg i tada se možemo nadati da vrijednost sumpor dioksida u zraku počne da opada – kaže Mensur Jašarspahić, načelnik Općine Kakanj, dodajući da privredni subjekti koji najviše zagađuju zrak moraju voditi više računa o ovom problemu.

– Sve firme koje zagađuju zrak trebale bi pratiti vremensku prognozu i na osnovu toga kada je najavljeno maglovito vrijeme, smanjiti proizvodnju te tako uticati na vrijednost sumpor dioksida u zraku – kazao je Jašarspahić, ističući da grad nema nadležnosti za kontrolu koliko privredni subjekti proizvode sumpor dioksida.

– Nažalost po tom pitanju grad je nemoćan, jer bi federalna Uprava za inspekcije trebala raditi taj posao i kontrolisati nivo proizvodnje sumpor dioksida – rekao je Jašarspahić. Iz federalne Uprave za inspekcije jučer nisu željeli komentarisati situaciju u Kaknju, te govoriti o tome koliko kontrolišu privredne subjekte u proizvodnji sumpor dioksida.

Martin Tais, stručnjak za kvalitetu zraka federalnog hidrometeorološkog zavoda kaže da je zagađenost zraka trenutno prisutna u dosta gradova u BiH, piše San.

– Situacija je sigurno teška zbog ovakvih vremenskih prilika i građani moraju biti oprezni, a pogotovo hronični bolesnici. Osim velikih zagađivača, veliki broj ložišta u kućama uzrokuje da je zrak zagađen sumpor dioksidom – istakao je Tais.

Tais Martin kaže da termoelektrane u BiH nemaju uređaje za odsumporavanje, iako to moraju imati prema postojećem zakonu.

– U projektima koji su planirani za izgradnju novih termoelektrana planirano je da svaka ima uređaje za odsumporavanje. Nažalost, postojeće termoelektrane to nemaju i zbog toga proizvode veće količine sumpor dioksida nego što bi trebale – naglašava Tais.

24sata.info

Leave a Reply