Europol: “Islamski terorizam” i dalje predstavlja najveću prijetnju EU iako…
Islamski terorizam i dalje se smatra najvećom prijetnjom većini zemalja članica Evropske unije, usprkos činjenici da je samo jedan napad 2009. pripisan islamskom terorizmu, bombaški napad u Italiji, stoji u studiji Europola o terorizmu i njegovim trendovima objavljenoj na internetskoj stranici te agencije EU-a.
Nedavno objavljena studija o terorizmu i njegovim trendovima za 2009. sadrži osnovne činjenice i brojke o terorističkim napadima, uhićenjima i aktivnostima u EU-u. To je razvrstano na islamski, separatistički, anarhistički i desničarski terorizam, a studija se prije svega oslanja na podatke koje dostavljaju države članice.
Po studiji, broj napada stalno pada od 2007. kao i ukupan broj uhićenih pod optužbom za terorizam. Godine 2009. u EU-u su se ukupno dogodila 294 napada ili pokušaja napada, a samo jedan od njih, bombaški napad u Italiji, djelo je islamskih terorista.
Golemu većinu napada – 237 od 294 – počinili su separatistički pokreti, u prvom redu u Španiji i Francuskoj. Ostali su uglavnom djelo anarhističkih pokreta (40) i ekstremne desnice (4).
Zemljama članicama EU-a i dalje ozbiljno prijete islamistički, nacionalistički i separatistički, ljevičarski i anarhistički terorizam. Ipak, ukupan broj terorističkih napada u svim zemljama članicama 2009. smanjio se za 33 posto u usporedbi s 2008. i gotovo upola u usporedbi s 2007.
U 2009. šest zemalja članica prijavilo je ukupno 294 uspješna ili spriječena teroristička napada, a još 124 napada u Sjevernoj Irskoj prijavila je Velika Britanija.
Trinaest zemalja članica, bez Velike Britanije, uhitilo je ukupno 587 osoba pod sumnjom za terorizam, što je za 22 posto manje nego 2008. i oko 30 posto manje nego 2007., pokazuje Europolova studija.
Separatistički napadi i dalje su oblik terorizma koji Evropu najjače pogađa. To uključuje baskijski terorizam u Španjolskoj i Francuskoj te korzikanski separatizam u Francuskoj. Broj tih napada 2009. se smanjio za 40 posto u usporedbi s 2008.
S druge strane 2009. se povećao broj terorističkih napada ljevičarskih i anarhističkih skupina – za 43 posto prema 2008. i dvostruko prema 2007.
Mađarska je pak prijavila četiri napada pripadnika desničarskih skupina, a sve zemlje članice prijavile su kriminalne aktivnosti desničarskih skupina. Prijavljene su i ilegalne aktivnosti nekih izdvojenih skupina, primjerice ekstremne skupine aktivista za prava životinja (ARE).
“Evropski dužnosnici koji se bave borbom protiv terorizma, bez obzira na te podatke, i dalje islamsku prijetnju smatraju najvećom”, ocjenjuje francuski list L’Express.
Tome je jedan razlog: smatraju da je cilj radikalnih muslimana nasumce ubiti što više civila, dodaje list.
Fena/MOJportal