Anketa, provedena u Mostaru, Banjaluci, Trebinju i Sarajevu, ukazuje da pozitivan odnos prema Alijansi u Federaciji BiH ima 89 odsto građana, a u Republici Srpskoj 34 odsto.

Rezultati istraživanja sadržani su u informaciji Ministarstva odbrane BiH koja je juče usvojena na tematskoj sjednici Savjeta ministara posvećenoj NATO-u.

Polazeći od potrebe očuvanja trajnog mira, bezbjednosti i stabilnog i sveukupnog državnog razvoja, kao i uključivanja BiH u savremene evropske, političke, ekonomske i bezbjednosne integracione tokove, BiH je pristupanje evroatlantskim integracionim procesima utvrdila kao jedan od prioriteta spoljne politike – navodi se u tom dokumentu.

Anketa je pokazala da je prisutna opšta neinformisanost javnosti u BiH, jer je 34 odsto ispitanika opisalo NATO kao “staru vojsku”, “evropsku vojsku” ili “međunarodne snage”, dok 42 odsto ispitanika opisuje NATO kao jednu od dvije varijacije ”vojnog saveza”

Obje grupe ispitanika imale su teškoća da objasne NATO, pa i angažman NATO-a u BiH, uključujući reformu odbrane u BiH.

Čak 63 odsto ispitanika vjeruje da je članstvo u NATO-u preduslov za buduće članstvo BiH u EU.

Navodi se da je pozitivna strana to što ljudi žele da nauče više o NATO-u i članstvu u toj alijansi.

Anketa je pokazala da se 71 odsto ispitanika smatra ili nedovoljno obaviještenim ili potpuno neobaviještenim u pogledu procjena približavanja BiH punopravnom članstvu u NATO-u.

Fokus grupa koja sebe smatra najbolje obaviještenom je iz Republike Srpske i to u procentu od oko 30 odsto – pokazuje anketa.

Čak 69 odsto ispitanika izrazilo je zabrinutost zbog mogućnosti da će članstvo u NATO-u povećati vojne izdatke u BiH, 59 odsto smatra da će članstvo BiH u NATO-u imati za posljedicu gubitak kontrole nad spoljnom politikom, dok 84 odsto vjeruje da će NATO biti u stanju da donosi odluke o politici BiH.

Prema anketi, 63 odsto ispitanika vjeruje da će se BiH zbog članstva u NATO-u angažovati u sukobima u inostranstvu, a čak 87 odsto pripadnika srpske populacije protivi se razmještanju jedinica iz BiH na stranom tlu.

Da će članstvo u NATO-u dovesti do poboljšanja u javnoj i državnoj upravi i boljeg poštivanja ljudskih prava smatra 55 odsto ispitanika, dok 57 odsto očekuje smanjenje korupcije.

Da će BiH stupiti u NATO ove godine smatra osam odsto ispitanika, 26 odsto vjeruje da će se to desiti 2012., 25 procenata vjeruje da će BiH postati članica NATO-a 2015. dok 12 procenata smatra da će to biti 2020.godine.

Na pitanje da li će BiH članstvom u NATO-u postati meta međunarodnog terorizma, potvrdno je odgovorilo 85 odsto ispitanika iz RS i 43 do 50 odsto ispitanika iz FBiH.

Izjašnjavajući se o tome da li odluku o stupanju BiH u NATO treba donijeti na referendumu ili u Parlamentarnoj skupštini BiH, 56 odsto ispitanika izjasnilo se za referendum, od čega 48 odsto u Federaciji BiH, a 80 odsto u Republici Srpskoj.

Jedan od generalnih zaključaka ankete jeste da cilj BiH za članstvom u NATO-u zahtijeva sveobuhvatno angažovanje svih institucija BiH na podizanju javne svijesti o značaju integracije u NATO, ali i drugih kreatora javnog mnjenja kao što su obrazovne institucije, privredni subjekti, lokalne organizacije, nevladine organizacije i drugi.

Istraživanje je provedeno tokom novembra prošle godine metodom intervjua tzv. fokusnih grupa stanovništva različite nacionalne, polne, obrazovne, interesne i druge pripadnosti.

Izvor: Srna

By teha5

Leave a Reply