Švicarska: Islamsko vijeće šure pokreće prvu evropsku radionicu o medijima

0

An_anti-minaret_poster_in_the_village_of_Amsteg_in_central_SwitzerlandIslamBosna.ba-– Švicarsko Centralno vijeće šure ovog mjeseca organizirat će seminare i radionice o međukulturalnoj komunikaciji i medijskoj praksi.

Treninge će predvoditi Oscar Bergamin, šef osoblja i odgovorni za javnu diplomatiju Vijeća. Bergamin je konvertit i bivši urednik i novinar. „Mediji Zapadne Evrope predstavljaju islam odvojeno od drugih vjera. Za njih islam nema zajedničkih vrijednosti s drugim vjerama, i nema utjecaj na njih, niti oni utječu na njega. Islam se uglavnom smatra inferiornim na Zapadu i predstavlja se kao varvarski, iracionalan, primitivan i seksistički“, pojašnjava Bergamin kuvajtskoj novinskoj agenciji.

„Shvatanje koje ljudi imaju o islamu i muslimanima u Evropi oblikovano je medijskim izvještavanjem. Mediji gotovo nikad ne izvještavaju o običnim muslimanima i islamskoj kulturi, preferirajući prikazivanje slika zastrašujućih imama, militanata sa zapetim puškama, i antizapadne demonstracije, sve to propraćeno s emocijama i radnjama koje se preduzimaju u ime islama“.

Neprijateljstvo prema islamu koriste kako bi opravdali diskriminaciju prema muslimanima i isključenju muslimana iz majnstrim društva, i u svemu tome je zabrinjavajuće što se na to gleda kao na nešto sasvim prirodno i normalno.

“Rasprava o islamu u Švicarskoj, nakon zabrane minareta, je uglavnom svedena na raspravu o suverenosti određivanja onoga što je islam i onog što nije islam bez prethodnog pitanja muslimana”, kaže Bergamin. “Zapadni mediji preuzimaju ulogu da oni kažu društvu šta je to islam, i ono što nije islamski ali s njihove tačke gledišta, a u društvu ne postoji međuvjerski dijalog, postoji samo monolog o vjeri“, objašnjava Bergamin.

„Nažalost, niko stvarno nije zainteresovan za dijalog s muslimanima, a javnu raspravu o islamu vodi mala grupa desničarski nastrojenih autsajdera koja se progurala u središte pažnje medija gdje šire svoje predrasude i laži mješajući imigraciju i islam”, ističe Bergamin.

“Muslimanska stajališta nisu zastupljena, i debate koje uključuju muslimane obično ih prikazuju u negativnom svjetlu. Male grupe su u stanju pokazati da su muslimani imigrantskog porijekla neuspješni u školi, zatim sitni kriminalci, ovisnici o socijalnoj skrbi, islamisti ili nasilnici“, kaže on.

Bergamin vidi svoj posao u okupljanju švicarskih muslimana i njihovom osposobljavanju da se suprotstave budućim percepcijama o pitanjima u vezi islama.

“Muslimani moraju javiti svojim lokalnim medijima kad vide i čuju pogrešno ili pristrano izvještavanje i emisije. Zapadne medijske organizacije moraju vidjeti muslimane Zapada u svakodnevnom životu kao članove društva, a ne kao strance”, kaže Bergamin.

Na treninzima o međukulturalnim i međuvjerskim komunikacijama i medijskim praksama, Bergamin pokazuje mladim muslimanima kako da dospiju u medije, kako da se bore protiv pristrasnih mišljenja i percepcija. Također, on pokazuje kako redakcija radi i govori o korisnosti novinarskog oblika i stilova kao vodećim pojmovima protiv islamofobije i kako se musliimani moraju uključiti u javnu raspravu o islamu.

Kao iskusan novinar on podučava o tehnikama stvaranja i mehanizmima proizvodnje medija, poput novina, TV, radio programa, interneta i kako smanjiti antimuslimansku diskriminaciju i postojeće stereotipe, kako napraviti prave muslimanske glasnogovornike koji bi radili s medijima, i kako da prikažu muslimane. 

IslamBosna.ba

Leave a Reply