Skok cijena bio bi izraženiji da tri elektroprivredne kompanije nisu prolongirale rast cijena električne energije koji će, po svemu sudeći, uslijediti u drugom kvartalu 2011. godine, kada treba očekivati novi talas poskupljenja po principu domino efekta.
Pred silinom evropske trgovinske liberalizacije srušene su carine i skriveni mehanizmi zaštite domaćih proizvoda i, najkasnije za pet godina, cijene većine prehrambenih i industrijskih proizvoda bit će približno jednake u svim evropskim državama.
Razlika će biti minimalna, i uglavnom će proizilaziti iz različite visine poreskih opterećenja i vrijednosti rada u evropskim državama.
Ovom trendu zadugo će se odupirati samo cijene usluga, što se najbolje vidi po strukturi potrošnje bh. dijaspore koja u BiH uglavom ne kupuje ništa nego novac troši na različite vrste usluga -medicinske, kozmetičke, zanatske…
Prema istraživanju evropske agencije za statistiku Eurostat, koje je obuhvatilo 37 evropskih država, prosječne cijene prehrambenih proizvoda u BiH iznose 75 posto od evropskog prosjeka. Cijena mesa i mesnih proizvoda u BiH iznose 77 posto od evropskog prosjeka i već su više nego u Češkoj i Malti, dok se naprimjer riba u BiH već plaća isto koliko i u Velikoj Britaniji. Nešto niži prosjek zadržan je kod pekarskih proizvoda: cijena hljeba je 68 posto od EU prosjeka.
Taj se trend možda može ublažiti državnim mjerama ekonomske politike, ali se ni na koji način ne može zaustaviti i preokrenuti. To je naprosto cijena globalizacije koju moraju platiti sve države.
A pogotovo sve male države kakva je BiH.
Vijesti.ba