Kaže ovo za San Amila Alikadić Husović, sada već bivša dopredsjednica Odbora za zdravstvo Parlamenta FBiH. Husović kaže da su prije toga održane i javne rasprave u kantonima na ovu temu, ali je Parlament FBiH na kraju sve svojom odlukom oborio.

– Sarajevski Kanton je bio protiv toga da doktori rade na dvije strane, te da ako rade u privatnim klinikama, moraju napustiti javni sektor. Međutim, nismo imali podršku u Parlametnu FBiH. Većina je presudila i da kažem jak doktorski lobi, koji se uveliko protivio ovom prijedlogu zakona – kaže Husović. Ona tvrdi da dva ljekara u Parlamentu, koliko ih je bilo i koji su se i borili da ovaj zakon prođe, nisu mogli protiv većine svojih kolega kojima je i dalje u prvom planu samo zarada.

– Znači i dalje će doktori raditi na dvije strane, a čak je bilo i prijetnji da će onda doktori tužiti državu na sudu u Strazburu, ako se donese ovaj zakon. Naravno, to su pravdali odlukama da i drugi radnici rade isto, navodeći primjer vodoinstalatera, koji ujutro radi u firmi, a popodne privatno – kaže Husović. Međutim, ona smatra da nije toliko sporna odluka da rade na dvije strane, koliko to da li prijavljuju privatnu zaradu i u kojoj mjeri?

– U tome je problem. Naši doktori u privatnim klinikama za nekoliko dana zarade i po 10.000 maraka, a prijave da su za godinu zaradili 1.000 maraka! To je sporno. Niko neće da prijavi porez, a uzimaju po stotine hiljada maraka godišnje u svojim privatnim klinikama – tvrdi Alikadić. Fahrudin Braco Kulenović, predsjednik Ljekarske komora Kantona Sarajavo kaže za “San” da ne zna zbog čega je Parlament odbio ovaj prijedlog, jer smatra da se konačno neke stvari u zdravstvu moraju staviti na svoje mjesto.

– Ovo se mora jednom presjeći. Mora se znati ili javna ili privatna praksa. Podržavam one ljekare koji rade u bolnicama i nakon svog posla, slobodno vrijeme iskoriste da rade kod privatnika. Međutim, ne podržavam one ljekare koji otvaraju svoje privatne klinike, a rade u javnom sektoru i na budžetu su države. To ne ide – kaže Kulenović.

Prije 35 godina, tvrdi Fahrudin Kulenović, zakon je zabranjivao ljekarima da rade na obje strane.

– Mogli su raditi sve, ne samo svoj posao. Mogli su da imaju radnje, buregdžinice, voze taksi, ama baš sve, samo da ne rade privatno po kućama. To se branilo. Ne vidim razlog onda zašto ovaj prijedlog zakona nije prošao. Parlament FBiH je to pogrešno procijenio – kaže Kulenović.

 

24sata.info

By teha5

Leave a Reply