Analizu krvi ne mogu obaviti čak ni trudnice

0

Krv_analiza_copyZabrinjavajuća je činjenica da Javna ustanova Dom zdravlja Kantona Sarajevo trenutno nema reagensa za pojedine analize krvi, čak ni za trudnice i djecu, iako osiguranici svakog mjeseca izdvajaju pozamašnu sumu novca za zdravstveno osiguranje.

Materijalni troškovi

Mustafa Cuplov, ministar zdravstva Kantona Sarajevo, za “San” je rekao da se to nije smjelo desiti jer zdravstvene ustanove na početku godine sklapaju ugovore o pružanju zdravstvene zaštite, prema procjenama iz prethodne godine, prateći sve elemente ugovora sa Zavodom zdravstvenog osiguranja KS.

”U tom ugovoru sadržani su svi takozvani materijalni troškovi za nabavku reagensa, zavoja, injekcija, te plaćanje struje, vode, plina i ostalog. Ti troškovi su u potpunosti pokriveni, za sve zdravstvene ustanove. Zašto se to desilo treba pitati generalnog direktora Javne ustanove Dom zdravlja. Što se mene tiče to se nije trebalo desiti” – kaže Cuplov.

On tvrdi da su osigurana sredstva domovima zdravlja za tekuću godinu, kao i za svaku prethodnu, za sasvim normalno funkcionisanje. Praćenje potrošnje sredstava pokazuje da materijalna sredstva, koja su odobrena za Dom zdravlja u iznosu oko 66 miliona KM, nisu sva potrošena na te reagense. Za to je, kaže, odgovoran direktor ove ustanove.

Arman Šarkić, glasnogovornik JU Dom zdravlja Kantona Sarajevo, potvrdio je  da nema reagensa za laboratorijske pretrage triglicerida, a da se analiza željeza može raditi u Domovima zdravlja Vrazova i Ilidža. On kao razlog za nestanak reagensa navodi to što su napravili 500.000 laboratorijskih usluga više od plana za ovu godinu.

Skupe usluge

”Mi smo trenutno u fazi nabavke reagensa i za nekoliko dana dobavljač bi nam trebao dostaviti one koji trenutno nedostaju. No, ubuduće se mora pristupiti racionalizaciji, obzirom da su laboratorijske usluge skupe. Ljekarima će se preporučiti da ne rade sve laboratorijske analize krvi, već samo onoliko koliko je potrebno” – kaže Šarkić.

Elektronska kontrola

Arman Šarkić najavljuje da će od narednog mjeseca uvesti i elektronsku formu kontrole. Instalirat će, kaže, poseban softver pa će svi ljekari imati svoje elektronske šifre i tada će se moći jasno očitati koliko pišu pretraga na uputnicama za laboratoriju.

”Neracionalno se troše laboratorijska sredstva, ali očigledno je i da su velike potrebe stanovništva. Neki žele pretjerano i vrlo često koristiti naše usluge i sada je na ljekarima da to malo racionaliziraju” – zaključuje Šarkić, piše San.

MOJportal

Leave a Reply