Govoreći na konferenciji za novinare u Sarajevu pred početak godišnjeg skupa Direkcije za ekonomsko planiranje i partnera u strateškom planiranju razvoja zemlje, Marić je na osnovu statističkih pokazatelja prognozirala rast bruto društvenog proizvoda (GDP) s ovogodišnjih 0,5 na 3,2 posto, nisku inflaciju, do dva posto, te nizak deficit javne bilance.
To bi, uz već očigledan oporavak izvoza (energetski sektor, obojeni metali, namještaj, dijelom hrana) trebalo stvoriti uvjete za rast investicija. A kao što i bankarski sektor najavljuje oporavak, moglo bi i s te strane doći do povoljnijih sredstava za investiranje.
Zaključila je da bi pravi ekonomski oporavak zemlje trebalo da uslijedi 2012./2013. godine.
Marić je, također, ukratko predstavila i dva strateška dokumenta na kojima je Direkcija radila u proteklih godinu dana. Radi se o Strategiji razvoja BiH za period 2010.-2014. i Strategiji socijalnog uključivanja BiH za isti period.
Po njenim riječima, ovi dokumenti su već usvojeni na nivou Federacije BiH i Distrikta Brčko, a danas se očekuje njihovo usvajanje u RS-u, nakon čega bi išli na Vijeće ministara BiH.
Marić je naglasila da je najvažnija njihova implementacija, jer se često prigovara da država ima puno strategija koje su mrtvo slovo na papiru. Zato je pripremljen plan njihove implementacije zasnovan na statističkim pokazateljima.
Oba dokumenta sadržavaju po šest ciljeva s jako puno mjera, a prilikom njihove izrade konsultiran je veliki broj ljudi iz akademske zajednice, nevladinog sektora, politike i drugih dijelova društva.
Direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović je kazao da ova agencija nastoji osigurati sve veći broj indikatora potrebnih za ekonomsko planiranje.
To, međutim, nije lagan proces zbog problema unutar statističkog sistema u BiH, te problema s pojedinim državnim institucijama koje ne dostavljaju potrebne podatke.
Milinović je bio konkretan te je naveo da, uprkos tome što Agencija za statistiku ima pravo na pristup svim podacima (čak i onim s oznakom povjerljivo), od Uprave za indirektno oporezivanje ne dobija sve neophodne podatke.
S druge strane, Zavod za statistiku RS-a, suprotno zakonskim odredbama, postojeće zakone tumači na način kojim prioritet daje entitetu, a ne državi.
Milinović je ponovo upozorio na opasnost da BiH može biti jedina zemlja u Evropi u kojoj 2011. godine neće biti popisa stanovništva, a dosta pokazatelja potrebnih za ekonomsko planiranje odnosi se na broj stanovnika. Zato je još jednom uputio apel bh. političarima da hitno usvoje zakon o popisu da bi on mogao biti proveden 2011. godine.
I.m.b.