Vlasti RS kreću u knjiženje državne imovine unatoč zabrani OHR-a
Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda RS-a donijelo je u petak odluku da zakonom o statusu državne imovine, koja se nalazi na teritoriji RS-a i pod zabranom je raspolaganja, nije povrijeđen vitalni interes bošnjačkog naroda.
Promašena adresa
Predsjednik Ustavnog suda RS-a Mirko Zovko izjavio je da je stav ovog vijeća da Narodna skupština RS-a, koja je usvojila zakon 14. septembra, ima ovlaštenja da uređuje, između ostalog, i status dijela državne imovine koja se nalazi na teritoriji RS-a.
Napomenuo je ipak da Vijeće smatra da ono nema nadležnost da ocjenjuje usaglašenost osporenog zakona, s odredbama Ustava BiH i međunarodnih sporazuma. Rekao je i da je "promašena" i adresa na koju je upućen zahtjev za rješavanje ustavnosti, kao i adresant, istakavši da je zahtjev trebalo podnijeti nekoj drugoj instanci, ali to bi morao da uradi neko ko je ovlašten prema Ustavu BiH.
Edin Ramić, predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS, rekao je u petak za "San" da se ovakva odluka mogla i očekivati.
– Šta očekivati od suda koji se nikada nije stavio u funkciju zaštite ustavnosti, nego je to, kao i u ovom slučaju samo usko posmatrao. Ja kao predsjednik Kluba Bošnjaka nisam ni očekivao drugačiji scenario, jer je dobro poznat njihov sistem odlučivanja – rekao je Ramić. On tvrdi da je sada sve u rukama OHR-a koji može ovu odluku staviti van snage. – Apsolutno da mogu, a ako ništa ne poduzme OHR, Ustavni sud BiH treba da se pozabavi ovim pitanjem. Međutim, sada je sve do novog saziva Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS. Na njima je sada da se žale i da pokušaju na Ustavnom sudu BiH rješiti pitanje koje je štetno za sve, ne samo za Bošnjake. Moraju se žaliti – rekao je Ramić.
Naredna stepenica
Adnan Delić, član Komisije za državnu imovinu BiH, rekao je za "San" da je zatečen ovakvom odlukom Ustavnog suda RS-a.
Ja prosto ne mogu da vjerujem da je Ustavni sud donio takvu odluku. Nemam riječi zaista – rekao je Delić.
Kako kaže Delić, jedna od narednih stepenica je da se ide ili prema Ustavnom sudu BiH ili čak Sudu za ljudska prava u Strazburu.
– Zaista ne znam šta drugo da radimo. Ova odluka je kao grom iz vedra nema. Ja sam očekivao nešto sasvim drugo, a evo ispalo je kako je ispalo – kaže Delić.
Jednostrane mjere
Ured visokog predstavnika u BiH upozorio je u petak da bi objava i naknadno stupanje na snagu Zakona o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske i pod zabranom je raspolaganja predstavljali "jednostrano poduzimanje mjera od jednog entiteta u vezi s pitanjem koje se jasno odnosi na ustavni okvir Bosne i Hercegovine".
Jednostrane mjere ne mogu riješiti sporove koji proizlaze iz Ustava i bile bi u suprotnosti s trenutnim duhom saradnje i dijaloga izraženim od lidera u BiH – rekla je portparol OHR-a Ljiljana Radetić. Ona je naglasila da OHR također konstatira i da cjelokupna procedura za stupanje na snagu ovog zakona još uvijek nije okončana.
"Samo prije deset dana Upravni odbor Vijeća za provedbu mira je izjavio da se vlasti u BiH trebaju suzdržati od poduzimanja bilo kakvih jednostranih mjera u ovom pogledu", naglasila je Radetić.
San